Vs: Kunto-/katukorista Jyväskylässä?
PT sanoi:
voiko sinne tulla pelailemaan, vaikka ei olisi yliopiston kirjoilla?
Vastaus ei välttämättä alkuperäiselle kysyjälle ole enää relevantti mutta muille kiinnostuneille kuntokoriksen harrastamisesta JKL:ssä:
Vaihtoehdot:
1.) Yliopistovuoro: periaatteessa yliopisto-opiskelijoille tarkoitettu mutta vuorolla käy kuitenkin muutakin väkeä. Varsinkin jos on väestä pulaa ja on vielä pelimies niin ei varmasti haittaa jos pyörii mukana. Yliopistovuoro ei pyöri käsittääkseni kesällä ja yo-väellä ei ole katukorisrinkiä.
2.) Keski-Suomen Koripalloliiga/Keskisen alueen kuntosarja: w w w .jynmky.fi/Koripalloliiga/
(Katso myös keskustelu: w w w .koripallo.com/forum/index.php?topic=31816.150)
Käytännössä tämä jälkimmäinen vastaa 3-divaria. Taso on vaihteleva, osa joukkueista pärjäisi alueen kakkosdivarin keskikastissa mutta löytyy myös joukkueita, jotka ovat täynnä käytännössä aloittelijoita.
Kaikki sarjan joukkueet ovat liiton jäseniä ja yhteystiedot löytyvät yllä mainitulta sarjan sivuilta tai koris.net:stä. Suosittelen käymään joukkueita läpi ja ottamaan yhteyttä mieleiseen. Joukkueet käyvät usein pelaamassa katukorista kesällä ja joillakin on kesällä ihan salivuorojakin. Tämän lisäksi K-S Korisliiga on järjestänyt parina kesänä katukorisliigan.
Vaikka et virallisessa sarjassa haluaisikaan pelata, kannattaa silti liittyä johonkin joukkueeseen sillä muilla tahoilla ei ole oikein mahdollisuutta noihin salivuoroihin.
Näiden kahden vaihtoehdon lisäksi kuntokoripalloa ei taida Jykylässä oikein ollakaan, mitä nyt yksittäiset kaveriporukat käy palloa kesäisin pompottamassa ja firmaporukoilla saattaa olla jotain toimintaa.