Lauri Markkanen on tyytyväinen, kun kerrankin ei ole siirtohuhujen keskiössä: ”Ei tarvitse nyt huolehtia tuollaisesta”
NBA:n siirtomylly pyörii kiivaimmillaan, kun kaupanteko on mahdollista vielä muutaman päivän ajan. Viime päivinä on nähty poikkeuksellisen isoja siirtoja, mutta tällä kertaa suomalaistähti Lauri Markkanen saa viettää iltansa rauhassa.
NBA:n siirtotakaraja on torstaina 6. helmikuuta klo 22. Markkinoilla on nähty jo valtavia kauppoja, kun esimerkiksi yksi liigan suurimmista tähdistä ja jokavuotinen MVP-ehdokas Luka Doncic kaupattiin Dallas Mavericksista Los Angeles Lakersiin vaihdossa Anthony Davisiin.
Maanantaina saatiin lähes samankokoinen uutispommi, kun San Antonio Spurs hankki De’Aaron Foxin joukkueeseensa ja Lauri Markkasen entinen joukkuekaveri Chicago Bullsista Zach LaVine siirtyi osana kauppaa Sacramento Kingsiin.
Huhut sinkoilevatkin juuri nyt lähes jokaisen pelaajan kohdalla. Jimmy Butler on tehnyt hyvin selväksi, että hän ei halua jatkaa Miami Heatissa, mutta miehelle ei vaikuta kelpaavan mikään joukkue, mihin hänet Heat voisi kaupata.
Jopa LeBron Jamesin myynnistä Golden State Warriorsiin on ollut puhetta sen jälkeen, kun Doncic siirtyi Lakersiin. Tämä kauppa ei kuitenkaan tällä hetkellä vaikuta realistiselta.
Viime kesänä Markkanen oli yksi eniten kauppahuhujen kohteina olleista pelaajista. Kohteet ja ostajat vaihtuivat lähes päivittäin ja urheilumedia Yhdysvalloissa otti kaiken irti suomalaisen mahdollisesta myyntilistalla olemisesta.
Kesällä mittavan jatkosopimuksen Utah Jazzin kanssa tehnyt Markkanen varmisti säilyvänsä sivussa huhuista tämän kauden ajan. Koska suomalaista ei voida kaupata mihinkään muuhun seuraan kuin vasta puoli vuotta uuden sopimuksen allekirjoituspäivän jälkeen, täyttyy tuo ajankohta vasta juuri siirtotakarajan jälkeen.
Markkanen kertoikin maanantaina Jazzin aamuharjoitusten jälkeen medialle, että tilanne on hänelle miellyttävä.
– Se on mukavaa. Olen ollut huhujen kohteena monena vuotena, ja omasta mielestäni olen pystynyt ottamaan asiat vain vastaan, kun ne tulevat ja olla huolehtimatta liikaa. Mutta se tuntuu hyvältä, että olemme täällä toistaiseksi.
Tosin Markkasen rauhaa ei kestä luonnollisesti kuin tämän kauden loppuun asti, sillä sen jälkeen suomalainen on jälleen vapaata riistaa kenelle vain.
Markkasen perheeseen syntyi kolmas lapsi viime marraskuussa, mikä varmasti vaikutti osaltaan hänen valintaansa allekirjoittaa jatkosopimuksensa vasta silloin, kun hän niin teki.
Kun Markkanen kuuli Doncic-kaupasta, oli hän jo tekemässä nukkumaanmenoa, ja kaupan puinti Jazz-joukkuekavereiden kanssa piti miestä hereillä vielä ylimääräisen puolituntisen. Mutta tällä kertaa omat yöunet säilyivät, kun Markkasen ei täytynyt kantaa huolta omasta mahdollisesta kohtalostaan lähipäivinä.
– Nyt siitä [Doncic-kaupan ihmettelystä] voi nauttia. Kun tämä siirtotakaraja on ohi, kesällä on taas sama tilanne. Olemme täällä nyt, kunnes joku kertoo toisin. Kun kuulin siitä kaupasta, se oli yksi asia, mikä kävi mielessä: ei tarvitse nyt huolehtia tuollaisesta.