Vs: B-pojat SM 2010 - 2011
ja spekuloimaan sanoi:
kilpailuryhmä on kokouksessaan 30.8.2010 tehnyt karsintojen I-kierroksen lohkojaot. B-poikien joukkueita ilmoittautui 29. Ensimmäiseltä kierrokselta (11.-12.9.2010) yhdeksän ensimmäistä joukkuetta pääsee suoraan toiselle kierrokselle ja muut pelaavat pääsystä toiselle kierrokselle. Ottelut pelataan neljässä viiden joukkueen lohkossa, joista jokaisesta neljä pääsee toiselle kierrokselle ja viimeinen joukkue alueen sarjoihin ja/tai valtakunnalliseen II-divisoonaan.
Outo ratkaisu, kun nuorten sarjamääräysten kohdassa 6.5 lukee, että karsintalohkoja tulee olla 5 - 6.
Sääntöjen vastaiseen päätökseen lienee perustelunsa, mutta silti ihmettelen tätä ratkaisua. Nyt 20 joukkuetta pelaa viikonlopun aikana 4 täysimittaista ottelua. Jokainen vastaavassa tilanteessa ollut tietää, että viimeisessä ottelussa loukkaantumisriski on jo varsin korkea. Lisäksi täytyy muistaa, että raskaan peliviikonlopun ohella karsintapaikkakunnille täytyy matkustaa joko lähempää tai kauempaa.
Toinen - sääntöjen mukainen - vaihtoehto olisi ollut pelata viidessä lohkossa, joista yhdessä olisi ollut viisi ja muissa neljä joukkuetta.