Vs: Harjoitusotteluita ja -turnauksia kauden 2009-2010 alla
Seisovalta paikalta tulikin erittäin kattava raportti. Itseltäni vielä muutama kommentti.
Niskasen, Skamon ja Huuskosen otteet olivat lupauksia antavia. Tulevat saamaan varmasti paljon vastuuta tulevalla kaudella. Tuohon vielä Leimu ja Umoru mukaan, niin Karhu taistelee play off -paikasta. Hintsalan roolin uskon jäävän pieneksi. Niskasen sai Jyväskylää vastaan polvivamman. Toivottavasti ei mitään vakavempaa. Bowman ja Horton täyttävät hyvin paikkansa. Horton hakee vähintäänkin riittävästi omaa ratkaisua, joten sen puutteeseen ei Karhu ainakaan kaadu. Tuosta Sergeistä en oikein osaa sanoa, mikä on miehiään. Hän on ulottuva ja liikkuva isoksi mieheksi ja omaa ihan ok post-liikkeet. Toisaalta vauhtia tuntuu olevan välillä enemmän kuin ajatusta ja virheet ovat herkässä. Miehen poukkoilevaan pelityyliin ja teräviin kyynerpäihin tulistui useampikin pelimies eri vastustajista. Saundersin kanssa meinasi mennä tappeluksi, Vanjokea mies rikkoi todella rumasti läpiajossa ja BC Jyväskylän pelaajan (Parkkinen?) Sergei tyrmäsi kyynerpäillään EU:n arvoisesti.
Lahden vahvistukset eivät juurikaan vakuuttaneet. Woodsista uskon olevan vielä joukkueelle hyötyä, mutta Riley tuskin näkee edes liigan alkua. Mies on ulkoiselta olemukseltaan kuin Jeremiah Wood, mutta siihen ne yhtäläisyydet jäävätkin. Riley pelasi todella veltosti ja ilmeisesti hänen asenteeseensa ei Lahden leirissä olla tyytyväisiä. Korin alla Saundersia vastaan ei ollut oikein jakoa. Lahti on kokenut kovia menetyksiä (Mäkäläinen, Laine, Pekkola), joka ei voi olla näkymättä pelissä. Vuoren ollessa vielä sivussa ei ole ihmekään, että peli oli näetyn tahmeaa. Kun Vuori ja Dickey pääsevät kentille, voi Rileyn ja miksei Woodsinkin roolia arvioida paremmin. Tänään voitokkaassa LrNMKY-ottelussa Woods ja nuori Korhonen pelasivat ihan mukiinmenevän matsin.
Lappeenrannasta ainakin itseäni kiinnosti joukkueen pelintekijätilanne. Tämän turnauksen perusteella ykköspaikan hierarkia on Järvinen-Koskinen-Niemi. Uusi kapteeni Järvinen jatkoi perusvarmoja otteitaan ja oli selkeä ykköspelintekijä. Niemen noin 10 min/ottelu kului pääasiassa joko Järvisen tai Koskisen rinnalla kakkospaikalla eikä mies esittänyt mitään ihmeellistä niin hyvässä kuin pahassakaan. Koskinen tulee varmasti saamaan viime kautta enemmän vastuuta ja jakamaan pelintekovastuun Joken kanssa. Davis näytti kentällä hienoja otteita ja tulee taatusti tekemään kovat lukemat ensi kaudella. Miehen kohdalla mietityttää kuitenkin, kuinka hänen egonsa mahtuu korisliigan pienille kentille. Tuntui, että sanaharkkaa oli jatkuvasti joko vastustajan pelaajien tai, kuten tänään, yleisön kanssa. Pienellä psyykkaamisella tuntuu peli lähtevän raiteiltaan. Johnson pyörähti kentällä tosiaan vain hetken ennen loukkaantumista, mutta siinä ajassa ehti jo vakuuttaa heittotaidollaan ja muutamalla näppärällä cross overilla. Pohjevammasta oli ilmeisesti kyse? Saundersista pitkälti sama kuin Sp:n tekstissä. Oli halutessaan kova korinalustalla molemmissa päissä, mutta myös pientä lämpenemistä oli havaittavissa. LrNMKY:llä ei joka tapauksessa missään nimessä aihetta vahvistusten vaihtoon. Pekkola pelasi hyvän turnauksen ja tulee olemaan suuressa roolissa tulevalla kaudella.