Alkukaudella voivat ehkä yllättää, mutta mitä pidemmälle kausi menee, Turjan pelikirja ei kehity, peli junnaa paikalla, Turja heittää presseissä pelaajat bussin alle ja alkaa jenkkien yksilöshöw. En näe, että mikään muuttuisi edelliskausista. Mutta mielenkiintoiset jenkit, se on ihan selvää. Coach Turja vaan on nyt heikoin lenkki tossa paletissa.
Ja rehellisesti Kobrien kotimainen osasto on edelliskausia heikompi. Marttinen ei korvaa Tuomalaa muuta kuin pelipaikan puolesta, Helakorpea voi peluuttaa just ja just 5min ottelussa ja Stefanovic on jokerikortti; voi yllättää tai sitten ei.
Yksi kolmesta jenkistä loukantuu, tai on vaikea tapaus, pettymys, ostetaan muualle tms. Niin silloin varsinkin tulee hyvin vaikeaa noin kapealla rosterilla, joka painottuu ulkomaalaisten vahvistusten onnistumisiin.
Mulla ei ainakaan oo tiedossa mitään tuollaista. Reid on valittu pelaajien toimesta kapteeniksi ja esiintynyt haastatteluissa kypsästi. Näiden muidenkaan kohdalla ei mitään red flageja. Vastaus jälkimmäiseen kysymykseen lienee Turja. Hän on Jarkki Laitisen ohella kaikkien aikojen kovimpia jenkkirekrytoijia Suomessa. Lapua on myös toiminut monelle nuorelle jenkille erinomaisena ponnahduslautana kovempiin liigoihin. Esimerkiksi em. Sherman siirtyi Lapualta suoraan Kreikan liigaan. Eiköhän se toimi näille rookie-jenkeille ainakin kovana myyntivalttina.
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.