Vs: Korihait 2012-2013
Luin tässä pari sivua lukemattomia viestejäni tältä palstalta ja muutama sananen eilisen matsin perusteella.
Joukkue pelasi paikkaa aina kun Taft tuli kentälle. Eli jamppa lienee siinä kunnossa/liikkuvuudessa, että ei pysty miestä pelaamaan, vielä. Muutoin joukkue puolusti koko ajan miestä.
Horton oli todella kurko viimeisellä neljänneksellä. En ikimaailmassa vaihtaisi joukkueesta pois, varsinkaan jos on vielä keskenkuntoinen. Ei se kuntopuoli ainakaan eilen vaikuttanut kovin huonolta. Nopeat virheet vaan pakottivat olemaan penkillä kolmannella jaksolla. Pirun kova potentiaali. Vähän sama kuin Dyerillä tosin epäonnistumisten jälkeen, eli keskittyminen herpaantui epäolennaiseen.
Ramon Dyer aloitti vahvasti, mutta hävisi sitten kuvasta. Motivaatiostakaan en ole kovin varma. Epäonnistumisten jälkeen ei aina vähään aikaan homma kiinnostanut ja veteli naama norsunvitulla. Atleettinen ja monipuolinen, mutta syystä tai toisesta tehot ei oikein jalkaudu.
Chris Taft on mielenkiintoinen kaveri. Eilen parissakymmenessä minuutissa 8/8/2s tehot. Homma näytti jo hieman paremmalta mitä harkkapelissä Salossa, mutta ei kuitenkaan oikeen säväyttänyt. Hait joutui aina pelaamaan paikkaa kun mies kentällä ja se ei ole hyvä asia. Pelasi kuitenkin fiksusti eikä pakottanut ratkaisuja. Todella ulottuva kaveri pakissa. Mielenkiintoista nähdä kuinka paljon Taftille annetaan aikaa ja toisaalta jos ehtii kuntoutua niin mille tasolle pääsee. Mun mielestä toi heikko liikkuvuus ei ole pelkästään kunnosta kiinni. Mielenkiintoinen tapaus jota itsekin seuraan suurella mielenkiinnolla. Vaikutti katsomosta käsin pirun sympaattiselta jampalta.
Mikko Jalonen on todellinen helmi Korihaille. Ei Mikosta sen enempää. Heinosen Peten hyökkäyspään kesyys ihmetyttää suuresti. Eilenkin vain kaksi kolmosta eikä oikein edes yrittänyt muuta. Onko kehitys jämähtynyt paikalleen vai onko kenties jotain vammaa/vast. Kopio myös ihmeen vaisu, ainakin eilen. Herbert eilen aika arka (edelleen) ja vaisu, mutta käsittääkseni pelannut alkukaudesta hyvin. Malinen oli eilen pirteällä päällä ja pidin näkemästäni. Pyry on hyvä pelaaja ja pakittaja, mutta ongelmana on heittotarkkuus kauempaa. Käytännössä mies on ajojen varassa, jotka ovatkin hyviä. Lehtonen huusi eilen kentälle moneen kertaan, että mies ei osaa heittää, joten jätettiin kaarelle ihan vapaaksi. Pari täysin vapaata kolmosta yritti, mutta raudat kolisivat karkeasti. Pidän Pyryn periksiantamattomasta pelityylistä, mutta heittoa pitäisi kehittää arsenaaliin mukaan.
Tässä pari havaintoa eiliseltä, älkää pahastuko.