Kyllä, jos Salon Vilpas häviää molemmat omansa. Muutoin tarvitaan tappio kahdelle noista. Kouvojen toinen ottelu on Vilpasta vastaan ..Olenko oikeassa jos väitän, että kolmikosta Karhu, Kouvot, Kobrat jos yksikin häviää yhden pelin niin Korihait on ylemmässä loppusarjassa? Tasapisteissä kaikkia noita edellä.
Kouvoilla on vielä Seagulls ja Kobrilla Nokia matsit edessä.
Itsekin olen ihmetellyt, eikö cup-meiningissä yleensä kohdata divisioonien joukkueita jollain niille suunnatulla edulla (joskus saivat heitellä kolmosviivan takaa pisteitä jo ennen ottelun alkua, joskus ulkomaiset pelaajat rajattu samaan määrään kuin heillä) niin että divarijoukkuekin voisi Suomen Cupin ainakin teoriassa voittaaPahin mitä tässä voisi cup sekoilussa nyt voisi tapahtua on, että joku avauksesta loukkaantuu perjantaina. Rehellisesti sanoen en näe hirveästi Korihailla mahdollisuuksia Seagullsin kaatoon, joten pakkopullapeli, jonne mennään nauttimaan pelaamisesta ja välttämään loukkaantumisia.
Kouvot kohtaa kyllä Gullsin ja Biisonit.Kouvojen toinen ottelu on Vilpasta vastaan ..
jep olikin KobrienKouvot kohtaa kyllä Gullsin ja Biisonit.
Niin sehän nimenomaan on Cupin idea, että alempisarjalaiset voi haastaa ylemmällä tasolla olevat jengit. Viimeksi kaudella 2018-2019 oli niin. Tätä nykymuotoista Cupia ainakaan minä en ymmärrä ollenkaanKyllä, jos Salon Vilpas häviää molemmat omansa. Muutoin tarvitaan tappio kahdelle noista. Kouvojen toinen ottelu on Vilpasta vastaan ..
Itsekin olen ihmetellyt, eikö cup-meiningissä yleensä kohdata divisioonien joukkueita jollain niille suunnatulla edulla (joskus saivat heitellä kolmosviivan takaa pisteitä jo ennen ottelun alkua, joskus ulkomaiset pelaajat rajattu samaan määrään kuin heillä) niin että divarijoukkuekin voisi Suomen Cupin ainakin teoriassa voittaa
Karhun pelit toisinpäin; KTP vieraissa ja Pyrintö kotona...Mielenkiintoiseksi menee runkosarjan loppu
Vilpas:Vieraissa Lahti ja kotona Kobrat
Kouvot:Vieraissa Seagulls ja kotona Bisons
Karhu:Kotona KTP ja Vieraissa Pyrintö
Korihait:Vieraissa Pyrintö ja kotona Seagulls
Kobrat:Vieraissa Vilpas ja kotona BC Nokia
Korihaiden etuna tasapisteissä että on edellä kaikkia lähellä olevia
Eikö tämä Korihaiden etu keskinäisissä otteluissa koske tilannetta, jossa Korihait on tasapisteissä minkä tahansa YHDEN edellä mainitun joukkueen kanssa. Sen sijaan jos Korihait on tasapisteissä kahden tai useamman muun joukkueen kanssa, järjestyksen ratkaisee näiden KAIKKIEN tasapisteissä olevien joukkueiden keskinäisten otteluiden sarjapisteet ja sen jälkeen keskinäisten otteluiden koriero jne.
Näinhän se taitaa olla, mutta lähtökohtaisesti tasatilanteissa ollaan aika vahvoilla. Tai heti en saa tilannetta mieleen missä etu ei olisi meidän puolella vaikka useampikin joukkue olisi tasapisteissä.Eikö tämä Korihaiden etu keskinäisissä otteluissa koske tilannetta, jossa Korihait on tasapisteissä minkä tahansa YHDEN edellä mainitun joukkueen kanssa. Sen sijaan jos Korihait on tasapisteissä kahden tai useamman muun joukkueen kanssa, järjestyksen ratkaisee näiden KAIKKIEN tasapisteissä olevien joukkueiden keskinäisten otteluiden sarjapisteet ja sen jälkeen keskinäisten otteluiden koriero jne.