Koripallo.com

Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Viestejä
3 499
Viestejä
309
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Nää pallon Kouvojen ennakot ovat aina niin typeriä.
Vierasjoukkueesta höpötetään kaikki lähes kengänkoosta alkaen.
3/4 osaa juttua vierasporukasta aina.
1/4 kotijoukkueesta lähinnä keskiarvojen muodossa.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Sen verta ihmispalloa puolusteltava, että tietyllä tapaa ennakkojen pitääkin olla vastustavan joukkueen esittelyjä. Se oma joukkue on kuitenkin tuttu. Toki mahdollisista tiedossa olevista muutoksista siinäkin on hyvä mainita, niin kun on tehnytkin...
 
Viestejä
309
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

No kyllä tässä vaiheessa ne fanit jotka noita viittii lukee, niin joukkueet aika hyvin jo tuntee.
Itse kaipaisin enemmän kommentteja/haastiksia illan pelistä, eikä pelkkää kylmäkiskoista faktaa/tilastofaktaa.
 
Viestejä
861
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Hakki sanoi:
No kyllä tässä vaiheessa ne fanit jotka noita viittii lukee, niin joukkueet aika hyvin jo tuntee.
Itse kaipaisin enemmän kommentteja/haastiksia illan pelistä, eikä pelkkää kylmäkiskoista faktaa/tilastofaktaa.

Raapan linjoil oon itekkii, eli vierasjoukkueest pitääkii olla enemmän tietoo. Kotijoukkueen pelurit tunnetaa ja tiedetää. Tosin kaikkien pelaajien tilastoi ei munkaa mielest tarvis mainita joka raportis. Joukkuetilastojen vertailu sen sijaa vois olla mielenkiintost ainakii tärkeimpien tilastokategorioitten osalt. Ja kommentit ja haastattelut ois hyvä lisä raportteihin, mut miten helpost kommenttei on saatavil, tai miten hyvin aika riittäis haastattelujen tekemisee onkii sit toinen juttu.

Ja ite illan pelii. Toivotaa ja uskotaa kotivoittoo. Lähes täyel miehityksel ja kotikentäl pitää Vilpas pystyy kaatamaa. Veikataa tasast vääntöö ja seittemän pinnan kotivoittoo.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

No ite pläräilen ennakkoja, on se sitten minkä seuran ennakko tahansa, läpi lähinnä loukkaantumistietoja etsien ja kommenttien. Ymmärrän, että kommenttien saaminen esim sähköpostivälityksellä voi olla kinkkistä, onhan kirjoitushalukkuudesta osoituksena Kouvojen sivuilla komeilevat couching corner ja kapteenin kynä osiot, missä kummassakin viimeisin päivitys lienee joltain ajalta ennen ajanlaskun alkua. Eli pitäis soitella (jos vastaavat puhelimeen) tai mennä paikanpäälle repimään kommentteja. Vaivansa varmasti siinäkin ja vapaaehtoistyönä tehtäessä aina lisävaiva. Siksi seura voisikin kokeilla vaikka edellyttää valmentajia sekä vaikkapa yhtä pelaajaa lähettämään parin lauseen kommentit tekstarilla/sähköpostilla raporttien kirjoittajille vaikka viimeistään ottelua edeltävänä päivänä tms. Kiertävä vuoro valmentajien kesken ja pelaajilla vaikka perusrotaation kesken.
 
Viestejä
16 284
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Mielenkiintoinen ja varmastikin tasainen peli edessä. Clavell vs. Atupem (toivottavasti Shawn tekee hyvät tehot :) ) saattaa olla se ratkaiseva matchuppi. Hohtoa varjostaa lienee se seikka, että Atupem taitaaolla vielä flunssatoipilas? Itse asiassa se on ainut suht selkeä matchup jenkeissä. Vaikea kuvitella, että Barnies pitää Hesteriä ja Brown Greeriä. Voisin kuvitella, että Lehtinen yrittää hidastaa Hesterin menoa ja Kataja Greerin.

Molemmilla on suht huono peli alla (oletin Vilppaan hoitavan Vorssan suht helposti), joten saa nähdä kumpi on toipunut tappiosta paremmin...

Seuraan mielenkiinnolla etenkin Adam Brownia ja Lamarr Greeriä. Etenkin kokeneeltä jälkimmäiseltä tietty tasaisuus on puuttunut. Greer ei ole ollut vielä sellainen takakentän johtaja, jota odotettiin. Brown on ollut tasaisempi, mutta silti huippupelit ovat olleet vähissä. Nyt kuitenkin edellistä näkemääni Vilppaan syksyistä tv-matsia paremmin varmaan joukkueen kuvioissa sisällä, joten katsotaan, miten heitto ja syötöt kulkee.

EDIT: Harmi, että näkee vaan ekan puoliskon, kun omat pelit kutsuu.
 
Viestejä
3 499
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Hyviä ideoita ja havaintoja raapalta, carmelolta ja hakilta (jälkimmäisessä viestissä ;)) ja tähän suuntaan hommaa ollaan kehittämässä koko ajan. Jollain periodilla otetaan (tai ainakin pyritään ottamaan) nimenomaan käyttöön valmentajan/pelaajan muutama kommentti tai sananen jokaiseen matsiennakkoon. Suurin haaste tässä on tavoitettavuus ja käytettävissä oleva aika. Aloitin homman ihan puskista kesällä ja ennakko/raporttiformaattia sekä sen sisältöä yritän tässä matkan varrella kehittää. Suurimpana haasteena siinäkin käytettävissä oleva aika. Toinen haaste on tulla tähän hommaan täysin seuran ulkopuolelta lehtereiden katsojan roolista. Kestää aikansa tutustua uuteen toimintaympäristöön, henkilöihin, toimintatapoihin ja ennen kaikkea joukkueen pelaajiin, valmennukseen ja muissa eri roolissa toimiviin henkilöihin. Katsotaan jos saisin kirjoitella vielä vaikka toisenkin kauden näitä juttuja?

Lähtökohtani esim otteluraportin kirjoittamiseeni ovat seuraavat:
- mitä haluaisin itse korisfanina tai joukkueesta kiinnostuneena tai matsiin lähtevänä lukea
- yritän koota lukijalla informatiivisen paketin, jossa yhdestä paikasta voi lukea kaiken oleellisen tiedon niin, ettei niitä muiden tarvitse etsiskellä monesta eri lähteestä
- pyrin avaamaan vierasjoukkueen mahdollisimman hyvin, sillä itsestäni ainakin olisi mukava mennä peliin, kun tietäisin vastustajasta mahdollisimman paljon ja laaja-alaisesti ja osaisin sitten vähän makustella asioita ennen peliäkin ja sen aikana
- kotijoukkueesta ainakin mahdolliset poissaolot ja muut kyseiseen otteluun vaikuttavat asiat
- pyrin kirjoittamaan ennen kaikkea faktoja, en spekuloimaan epäolennaisuuksia (spekulointia ainakin yritän sitten hieman raporttien puolella, mutta aina esim ammattitaito ei siihen riitä...ainakaan vielä)

Kehittämisideoita otetaan tietysti vastaan, jotta näistä jutuista saataisi juuri sellaisia kuin niitä kuluttavat mahdolliset lukijat haluaisivat. Pitää ottaa tietysti huomioon myös se tosiasia, että välillä näiden juttujen kirjoittamiseen on käytössä enemmän aikaa ja joskus taas on melkoinen kiire saada tuotos tehtyä. Näillä resursseilla ja henkilökohtaisilla ominaisuuksilla kuitenkin mennään ja jatketaan vapaaehtoispohjalla minkä pystytään.
 
Viestejä
263
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Hyvä ennakkoraportti ainakin Vilppaan kannalta. Näitä on ilo lukea. Varsinkin, kun ei ehdi kuin 4-6 matsia katsoa kauden aikana. Veikkaan Kouvojen 76-69 voittoa.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Nyt vasta lukasin tuon Vilppaan ennakon ja

Miksi voittaminen Mansikka-aholla on niin vaikeaa? Vastaamassa päävalmentaja Mikko Tupamäki.
- Mikä kysymys tämä on! Sillä ei ole minulle hevon kuttua merkitystä, missä Vilpas on hävinnyt ja voittanut. Jos näille asioille uhrataan edes ajatus, sekin on liikaa.

Mistä moinen reaktio? Onko kaverilla noin heikko hermorakenne? Nykypäivänä puhutaan paljon mentaalivalmentamisesta tai siitä että siinä pitäisi kehittyä. Jos Vilppaalla on joku ongelma Mansikka-ahon kanssa (mikä sinäänsä voi hyvin olla, ottaen vielä huomioon osan pelaajiston pelanneen siellä joskus enemmänkin), niin ei sitä pidä ohittaa tuputtamalla "ei sillä ole väliä missä pelataan" koska tämä harvemmin pitää paikkansa. Aina on enemmän tai vähemmän väliä missä pelataan, mutta sillä ei pitäisi olla väliä. Ideaalitilanne, mikä todella harvoin toteutuu. Itse en tiedä onko henkisellä puolella Vilppaalla jotain ongelmaa Kouvolan kanssa, mutta jos on niin ei sitä kannattais olla ottamatta huomioon. Ensimmäinen askel kohti parantumista, on ongelma tiedostaminen vai mitenkä sitä on ollut tapana sanoa.

Muuten en itse pelaamista uskalla ennakoida, kun en Vilppaan pelaamista ole seurannut, mutta kiva nähdä Kataja ja Väenerbergi...
 
Viestejä
16 284
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Oho, noin kovilleko se vaimon veljelle häviäminen ottaa... ::)
 
Viestejä
3 149
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

tosikot...
 
Viestejä
1 285
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Kylläpä on screenin puolustus ulalla tänään..

Ja olipas kiva pitää Atupemia ja Brownia penkillä..
 
Viestejä
1 870
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Brown :D

Kobemaisesti jo ratkenneessa pelissä coast to coast ja kakkonen pistetilille. Gotta get those stats.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Kouvot vaikuttaa tällä hetkellä voittavan kolmikon Nikkarinen, Seppälä, Clavell johdolla. Seppälältä miehekäs matsi jälleen ja lopulta Clavell tais viedä taisteuparissa Atupemia niukasti lopun pelaamisellaan. Nikkarisesta on kasvanut hyvä clutch-peluri. Jälleen ratkaisuhetkillä jäätävä ajo.

Mua edelleen mietityttää tuo Greer. Mies ei ole mikään gaselli nopeuden eikä ponnistuksenkaan osalta, tulee ihan täydellisiä off-päiviä heiton kanssa ja tällöin miehestä on hyvin vähän vaaraa hyökkäyksessä. Positiivisena tuntuu olevan lähinnä nopeat kädet, millä napsii välilä palloja käsistä.

Entä koska se Vanttaja miehistyy levyissä. Tänään tärkeät peräkkäiset viisi pistettä tärkeään paikkaan kyllä, mutta ei ton kokonen pelaaja voi väistyä levyistä. Mies hakee niin hanakasti sitä suljettavaa, että unohtaa kattoa minne pallo on menossa ja sitte joku puoli metriä lyhyempi Väenerberg hakee sen siitä nokan edestä. (ei ole tarkoitus dissata Väeneriä, haistelee noita kyllä ihan hyvin). Ottaen huomioon Vanttajan koon, niin hyvin harvoin hän voittaa "haastetun" levypallon. Nyt vähän raivoa ja asennetta siihen touhuun.

PS: Flinckki ei edelleenkään erota Greeriä Hesteristä.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

ja kieltämättä Pesreen tekemä selityskokoelma pisti tänään hymyilyttämään, kun Tupamäki antoi tämänpäiväisen pelin selitystä :D Kait sitä pitäis pikkuhiljaa uskoa, että jos joukkueesta lähes kaikki on niitä 30% heittäjiä, niin mitään merkittävää parannusta tähän ei maagisesti tapahdu ja 33 kolmosta pelissä sitä kautta liikaa. Silloin kun joukkueessa ei ole kaukoheittäjiä, niin tommonen tämänpäiväinen Kouvojen heittojen haasto riittää näköjään.
 
Viestejä
3 499
Viestejä
1 741
Vs: Kouvot vs. Vilpas 9.1. kello 18.30 @Mansikka-aho

Realisti sanoi:
Kylläpä on screenin puolustus ulalla tänään..

Ja olipas kiva pitää Atupemia ja Brownia penkillä..
Joo ja olis sen aikalisänkin voinut ottaa 60-68 tilanteessa hieman ripeämmin.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös