Onnittelut
Seisovalle paikalle suvereenista Draft-veikkauksesta - sekä
L.S:lle lähes yhtä suvereenista kakkossijasta! Sijat 3-7 menivät puolestaan aika tiukalle.
Että tuli ihan jännä kisa ja säännötkin jotakuinkin toimivat.
Laskin nyt ne pickit 11.-13. kuten kaikkia muitakin, eli kukin juuri niin kuin ne ovat. Mitään noista ei käsitelty ”yhtenevinä” valintoina. Se lienee hyvä periaate tulevaisuuttakin varten. Turha lisätä poikkeuksia systeemin, varsinkaan silloin kun ne saattavat tuottaa epämääräisyyttä.
Yksi pieni stiplu sinne jäi, eli en muistanut ottaa huomioon – eikä kukaan muukaan tainnut huomata – että koska tässä jaetaan miinuspisteitä, niin jotakin pitäisi kaiketi seurata myös siitä, että ei älyä veikata jotakuta joka tulee valituksi draftin ekalla kierroksella. Muuten syntyy sellainen hassu tilanne, että jos veikkaa jonkun tulevan valituksi vaikkapa sijalla 13. ja tyyppi menee neljäntenätoista, tästä seuraa -1 piste, mutta jos ei onnistu veikkaamaan tuota kolmantenatoista mennyttä koko top-30:een, tuosta hutilaukauksesta ei seuraa yhtään miinusta. Pisteiden kannalta on siis parempi mokata jonkun valitseminen ihan kokonaan kuin osua edes yhdellä pickillä pieleen, vaikka jälkimmäinen on ilmiselvästi parempi veikkaus.
Kehitin nopeasti pistelaskusysteemin (josta voidaan sitten varmaan keskustella ennen ensi kesän draftia) jolla tuo moka voitaisiin korjata. Sen mukaan top-30:stä ”unohtuneiden” miinuspisteytys lähtee veikkaajan kannalta ystävällisimmästä laskennallisesta oletuksesta, että ko. pelaaja olisi mennyt veikkaajan mielestä heti tokan kierroksen ekana pickinä (31.). Miinukset laskin samalla tavoin kuin väärät sijoituksetkin, eli aina -½p. / sija (max. -5). Esim. Moritz Wagner meni sijalla 25., jolloin Wagnerin jättämisestä pois veikkauksestaan sai -3 pistettä (31-25=6:2=3). Jerome Robinsonin (13.) missaamisesta ”rankaisin” kovalla kädellä eli sen -10p. koska oli top-14 –joukossa (sattui mm. omaan nilkkaan).
Laitan tähän nyt lopputulokset tuon korjaukseni mukaisesti, koska pidän sitä selkeästi perustellumpana kuin alkuperäisiä sääntöjä. Laitan kuitenkin jokaisen perään sulkuihin sijoituksen ja pisteet jotka olisivat seuranneet alkuperäisen pisteytyksen mukaisesti. Kärkikolmikon kohdalla pistelaskusysteemeillä ei ole mitään merkitystä, mutta niiden jälkeen sijoituksissa on jonkin verran eroa siinä, kumpaa systeemiä käytetään.
Jokainen juhlikoon juhannuksen kunniaksi parempaa saavuttamaansa sijoitusta!
1. Seisova paikka -53,5p. (1. -43p.)
2. L.S -78,5p. (2. -64p.)
3. Funckwan -95,5p. (3. -78,5p.)
4. Kp.comMockDraft -99p. (6. -82p.)
5. Vilpas Ftw -99,5p. (7. -82,5p.)
6. Vitalstatistix -102p. (5. -81p.)
7. Locked On NBA -105p. (4. -80,5p.)
8. Omistajan ääni -114,5p. (8. -89p.)
Tässä vielä linkki
pistetaulukkoon. Jos joku ehtii / jaksaa, niin tulokset voi /saa tarkistaa.