18-vuotiaat eivät pelaa juurikaan Euroopan ykkössarjaa Euroliigaa. Siksi Miikka Muuriselle iso rooli olisi erittäin poikkeuksellinen juttu, kirjoittaa Yle Urheilun Roope Visuri.
yle.fi
Kiitos linkistä. Erinomainen artikkeli Muurisen siirrosta ja Euroliigasta seniorien sarjana vs junnujen minuutit.
Tämä valottaa vähän lisää Muurisen ensituntumalta jännää kommentointia Partizaniin siirtymisestä tyyliin, "3 vuoden sopimus, tosin 2027 NBA draftiin (buyout?). Mutta voi olla että jo vuoden päästä vielä NCAA:han ennen draftia, tai jos Partizanissa viihtyy, niin voinhan olla täällä toisenkin vuoden."
Tuota rivien välistä lukien voisi olettaa, että Muurinen taustajoukkoineen on myös tiedostanut riskin siitä, että Euroliigajoukkueessa, etenkin Partizanissa, on mahdollista jämähtää penkille. Näillä lausunnoilla jätetään takaportti sellaisessa tilanteessa vielä NCAA-visiitille vuoden päästä, ja ehkä samalla annetaan sopivasti painetta myös Partizanille antaa ainakin jonkin verran myös niitä Eurolligaminuutteja?
Ja eihän Partizan saa Muurisesta haluamaansa somenäkyvyyttäkään optimoitua pelkän ABA-liigapeluutuksen avulla.
Edellisten seurauksena on toive ja oletus, että Muurinen tulee saamaan Euroliigassa 8-10 min per matsi. Olisi jo ihan hyvä suoritus. Vain Doncic ollut merkittävä poikkeama näin nuorena pelaajana, eikä Muurinen sentään mikään Doncic vielä ole, vaikka erinomaisessa nosteessa onkin.