- Viestejä
- 5 891
Hienoa, että poika jaksaa uskoa. Kukaan muu melkein ei enää usko, mutta tsemppiä Mirolle.
Todellakin on hienoa, lähinnä nauratti tuo otsikko. Kaikkea hyvää toivon sympaattiselle Mirolle.
Hienoa, että poika jaksaa uskoa. Kukaan muu melkein ei enää usko, mutta tsemppiä Mirolle.
Kun raha rupeaa näyttelemään merkittävää osaa urheilijan urassa, niin valinnat missä haluat näyttöjä antaa, eivät ole välttämättä parhaita. Toki rahan pitääkin houkutella, mutta hetkellinen hypetys ja sitten unholaan on kyllä kovin monen pelaajan kohtalo ( NCAA )Kaikkea hyvää Mirolle seuraavaan paikkaan! Toivottavasti ura ottaa nyt käänteen parempaan suuntaan. Urheilullisuutta hänellä on riittävästi pelatakseen kv-tasolla ja luotettavalla hyppyheitolla ja puolustustyöskentelyllä hänestä olisi varmasti iloa vielä maajoukkueellekin sekä monelle työnantajalle vanhalla mantereella.
Samalla voisi todeta, että mielestäni Littlen ura, etenkin yliopistoura, kuvastaa kaikkea sitä mikä on nykyään koripallossa pielessä. Ihan sama onko entinen maailma, jossa pelaajille ei maksettu (virallisesti) yhtään mitään, ollut oikeudenmukainen vai ei. Tämä nykytilanne on vastenmielinen.
Juuri näin, ja joukkuelaji koripallon muuttuminen lajiksi, jossa jo nuoret ajattelevat aina ensisijaisesti itseään eikä edustamaansa seuraa tai joukkuetta, on surullista. Joukkueen ei pitäisi olla pelkkä alusta, josta yksittäinen pelaaja voi ponnistaa mahdollisimman nopeasti eteenpäin tai ylipäätään muualle. Seuran ja pelin tulisi olla aina pelaajaa suurempi.Kun raha rupeaa näyttelemään merkittävää osaa urheilijan urassa, niin valinnat missä haluat näyttöjä antaa, eivät ole välttämättä parhaita. Toki rahan pitääkin houkutella, mutta hetkellinen hypetys ja sitten unholaan on kyllä kovin monen pelaajan kohtalo ( NCAA )
Juuri näin, ja joukkuelaji koripallon muuttuminen lajiksi, jossa jo nuoret ajattelevat aina ensisijaisesti itseään eikä edustamaansa seuraa tai joukkuetta, on surullista. Joukkueen ei pitäisi olla pelkkä alusta, josta yksittäinen pelaaja voi ponnistaa mahdollisimman nopeasti eteenpäin tai ylipäätään muualle. Seuran ja pelin tulisi olla aina pelaajaa suurempi.
Maailma on täynnä esimerkkejä siitä, mitä tapahtuu kun laji/sarja erkaantuu liikaa omista perinteistään ja taustastaan. Yliopistokoripallolle on nyt käymässä niin. Pitkällä aikavälillä tämä tulee myös vaikuttamaan siihen, että Houstonin Duke-voiton kaltaiset yllätykset tulevat olemaan yhä harvinaisempia kun isommat koulut voivat maksaa enemmän parhaille pelaajille.
Ehkä kannattaa odottaa ja katsoa. Jos tuolla Atlantin takana haetaan takamiehiltä sitä urheilullisuutta, ajouhkaa ja haastokykyä, niin kyllähän Abbey on hyvä valinta. On myös kova puolustaja. Mielestäni näissä jo Littleä edellä.Mä mietin ihan samaa. Jos Littlen taso ei riittänyt edes kakkosvuotena, niin miten Abbeylla voisi riittää suoraan divarihöntsyistä?
Santa Barbarasta NBA:han on varattu 7 pelaajaa. Yksi ensimmäisellä kierroksella, kolme toisella, kaksi neljännellä ja yksi kuudennella. Lisäksi viisi pelaajaa ei-draftattuna, eli yhteensä 12 pelaajaa. Vertailun vuoksi Utahista 34 ja Baylorista 31 varattuna tai ilman varausta.![]()
Miro Little lähti opiskelemaan USA:han – Sitten tuli valtava muutos: ”Jokainen siellä tienaa rahaa”
Miro Little tähtää yhä NBA:han.www.iltalehti.fi
Ei kannata puhua enään edes NBA-mahdollisuudesta. Miro ei ole kehittynyt yhtään viime vuosina. Nyt mietitään sitä että onko ensi vuoden jälkeen pelipaikkana Korisliiga vai jokin pykälää parempi. Gabe Vincent ollut ehkä vähän eri luokassa Miroon verrattuna koko yliopisto uranSanta Barbarasta NBA:han on varattu 7 pelaajaa. Yksi ensimmäisellä kierroksella, kolme toisella, kaksi neljännellä ja yksi kuudennella. Lisäksi viisi pelaajaa ei-draftattuna, eli yhteensä 12 pelaajaa. Vertailun vuoksi Utahista 34 ja Baylorista 31 varattuna tai ilman varausta.
Pidän Miron NBA-mahdollisuuksia lähes olemattomina, mutta onhan sinne tosiaan Santa Barbarasta menty; ilman varaustakin muuan Gabe Vincent, joka teki toissakesänä 3 vuoden ja 33 miljoonan dollarin sopimuksen Lakersin kanssa.
Tavoitehan on hyvä pitää korkealla, toivottavasti kesän harjoittelu ja loppukesän EM-kisat vievät oikeaan suuntaan.
Ehdottomasti todella epätodennäköistä, lähes mahdotonta, että Miron tie NBA:han veisi, mutta jos nyt tuosta Gabe Vincentistä jutellaan, niin ei tuo n. 13 pinnaa, 2.5 syöttöä ja 2.5 levaria per peli Santa Barbarassa nyt äkkiseltään kuulosta sellaiselta tasolta, mikä ei olisi saavutettavissa. Aika isot kertoimet on tuollekin NBA-uralle saanut.Ei kannata puhua enään edes NBA-mahdollisuudesta. Miro ei ole kehittynyt yhtään viime vuosina. Nyt mietitään sitä että onko ensi vuoden jälkeen pelipaikkana Korisliiga vai jokin pykälää parempi. Gabe Vincent ollut ehkä vähän eri luokassa Miroon verrattuna koko yliopisto uran
Nehän on vähän toisenlaiset pelaajamarkkinat, kun aletaan puhua näistä haalariosaston jätkistä. Siinä tietysti tarvitaan senttejä, puolustustaitoa ja heittotaitoa, mutta paljon on väliä sillä, että on oikeanlainen tyyppi oikeaan rooliin. Kun joukkueet hankkivat näitä draftaamattomia pelaajia, paljon on kiinni siitä, että sattuu oikealla hetkellä onnistumaan. Ja Miamihan on ollut tunnettu juuri siitä, että ovat tunnistaneet tosi hyvin, millaisia pelaajia tarvitsevat rajattuihin rooleihin, ja ovat kaivaneet draftin ulkopuolelta tällaisia tilastollisesti aika yhdentekeviä pelaajia ja tehneet heistä NBA-tason pelaajia.Ehdottomasti todella epätodennäköistä, lähes mahdotonta, että Miron tie NBA:han veisi, mutta jos nyt tuosta Gabe Vincentistä jutellaan, niin ei tuo n. 13 pinnaa, 2.5 syöttöä ja 2.5 levaria per peli Santa Barbarassa nyt äkkiseltään kuulosta sellaiselta tasolta, mikä ei olisi saavutettavissa. Aika isot kertoimet on tuollekin NBA-uralle saanut.