Vs: NBA Trades & Rumours 2009-2010
En edes tiedä, mitä järkeä tästä on väitellä, sillä puolenkymmentä Cavaliers-fania tulee vastaamaan, että Cavaliersilla on pysäyttämätön ja kaikkivaltias LeBron. Mutta väittelen kuitenkin, ihan itsepäisyyttäni. Match-ups:
Howard > O'Neal
Tästäkös fujitsu ja OG raivostuvat, mutta kehtaan senkin uhalla väittää, että Howard alkaa olla Shaquillea parempi koripalloilija. He ovat lähes tasaväkisiä low-postissa, Shaqin laajempi repertuaari kallistaa vaakaa hänen puoleensa ihan pikkiriikkisen. Howard on kuitenkin huimasti nopeampi, jonka ansiosta hän pääsee paukuttamaan palloa alaspäin kun O'Neal kompuroi vasta puolessa kentässä. Tämän lisäksi Howard on parempi vapaaheittäjä sekä apupuolustaja.
Bass > Varejao
Tästä on edellistäkin turhempi väittää vastaan. Molemmat ovat lähes yhtä hyviä levypallopelaajia, mutta Ansku parempi puolustaja. Bassin hyökkäyspään taidot kuitenkin kallistavat vaa'an roimasti hänen puolelleen.
Lewis < James
Meinasin ihan piruuttani laittaa erisuuruusmerkin "vahingossa" toisin päin, mutta ollaan nyt sitten asiallisia ja objektiivisia, nämä ovat hei vakavia asioita. Plaa plaa plaa, Lewis on parempi heittäjä, mutta muuten James pesee hänet joka osa-alueella. Big news..
Carter > West/Parker
Olettaen, että West aloittaa, menee tämäkin match-up Orlandon puolelle. Vaikkei Carter olekaan enää sama VC kuin ennen, on hän silti erittäin lahjakas ja räjähtävä hyökkäyspään pelaaja. Ainoana pelkona on, ettei Carter tuttuun tapaan viitsi sen kummemmin yrittää puolustuspäässä.
Jos taas Parker sattuu eksymään aloitusviisikkoon, menee match-up silti Magicille ja vielä lähes samoin perustein. Toki Vincen olisi helpompi tehdä koreja hitaampaa Parkeria kuin Westiä vastaan, joka tapauksessa vaaka kallistuu, enemmän tai vähemmän, Orlandon puolelle.
Nelson < Williams
Nelson on auttamatta Williamsia parempi pelintekijä, mutta Cavaliersin pelinjärjestely (avaa laitaan LeBronille) ei paljon pelisilmää vaadi. Muuten, Williams on parempi heittäjä ja kenties hiukkasen parempi puolustuspelaaja, joten olettaen, että Williams heittää vapaat heitot sisään, vaaka kallistuu niukasti Cavaliersin suuntaan.
Orlandon penkki > Clevelandin penkki
Tämä on niin päivänselvä juttu, että oikein silmiä häikäisee (nerokas vertaus). Orlandon penkiltä löytyy ainakin kolme pelimiestä: Johnson, Pietrus sekä Gortat. Jos oikein tuuri käy niin Ryan Anderson jatkaa hyviä otteitaan myös runkosarjassa ja pudotuspeleissä. Cavaliersin penkillä on toistaiseksi ainoastaan Parker (oletan, että West aloittaa) sekä Iso Zeta, joka ei pysty nykypäivinä vartioimaan omaa tuoliaankaan. Tuttu vaaka, jota match-up-vertailussa käytän eri osa-alueiden punnitsemiseen, kallistuu jälleen kerran Orlandon puolelle.
Kaiken kaikkiaan Orlandon materiaali on ensi kaudella niin laaja, etteivät he tarvitse Turkoglun kaltaista match-up painajaista. Jos samaan soppaan jollain kummalla konstilla lisätään vielä Barnes niin huhhuh, kyllä pitäisi silloin Cavaliers-fanienkin ymmärtää, että Orlandolla on vain muita joukkueita laajempi materiaali. Kippis.