ESPN-lähetys Georgia Techin pelistä käynnistyi jo tunnin etuajassa. Milloin se peli oikeasti alkaa? Etukäteistietojen mukaan ottelun pitäisi alkaa vasta klo23:30..... Jaahas näemmä se alkoi jo....
Lahtinen yritti kolmosta ja se osui sivurautaan... Lahtinen jyräsi parin puolustajan yli, mutta ei saanut yllättäen hyökkääjän virhettä... Toinen Lahtisen vapareista sisään. Seuraavassa hyökkäyksessä Lahtinen otti hyökkäyslevypallon..... Lahtinen ajoi kolmen puolustajan yli ja tällä kertaa hän sai hyökkääjän virheen.
Georgia Tech on 4p tappiolla, kun ensimmäistä erää on pelattu puolet. SFA:n prässi on pakottanut Georgia Techin pelaamaan hätäisellä pelitemmolla. Tästä syystä Georgia Tech pelitilannekorien viimeistely on ollut hätäistä.
Aikalisän tai mainoskatkon jälkeen Lahtinen upotti pitkän kakkosen (tossut viivalla). Eka erän jälkeen Georgia Tech on 7p tappiolla. Georgia Techin naisten koripallon henkilöstöpäällikkö Mickey Demoss oli vihaisen näköinen. Georgia tech on pahassa pulassa.
Toista erää on pelaamatta yli 6min ja Georgia Tech on jo 11p tappiolla. SFA kolasi Georgia Tech korinaluspelaaja seniori Cubajin. Ilmassa on jo pieniä luovuttamisen merkkejä. Nyt mitataan Georgia Techin henkistä selkärankaa... Nyt Georgia Techiltä menee kolmoset jo metrin ohi sivusuunnassa....Huonolta näyttää..
Lahtinen ajoi kasan keskelle ja joutui pesukoneeseen. Tilanteesta SFA:lle virhe. Tällaisessa pelissä olisi Georgia Techillä ollut käyttöä Batesille. Hänellä ei jää kuteja käyttämättä vaan kolmonen lähtee oli edessä kuka tahansa. SFA:n puolustus on pitkä puolustamaan kaarella mikä saa Georgia Techin epäröimään.
Lahtinen ajoi korille kuin panssarivaunu ja pääsi vapaaheittoviivalle. Toinen vapari sisään. Heti perään Lahtiselle riisto ja layup-heitosta Lahtiselle 2p. Puoliajalla Georgia Tech on 17p tappiolla.
Toisen puoliajan alku on ollut Lahtisen henkilökohtainen pujottelurata... Badabim badabum ja kolmannen erän puolivälissä Georgia Tech on enää 7p tappiolla... Kolmannen erän päätyttyä Georgia on 3p tappiolla. Ottelun tempo on hidastunut mikä suosii Georgia Techiä ja samalla Georgia Techin tunnekontrolli on taas heidän mukavuusalueella.
SFA aloitti neljännen erän hyvin ja sai nopean hyökkäyksensä toimimaan ja kasvattivat johtonsa 8p suuruiseksi. Viimeisen erän puolivälissä Georgia Tech on 6p tappiolla. Lahtisella on tänään huono päivä kolmosen kaaren takaa. 2min ottelua pelaamatta Georgia Tech on 2p tappiolla. Peli on tasan, kun ottelua on pelaamatta 1min. 27s ennen ottelun loppua tilanne on tasan, mutta pallonhallinta on aikalisän aikana epäselvä, koska tilannetta tarkastellaan parhaillaan videolta. Lahtinen antoi laiskan lapiosyötön Fletcherille, jonka SFA pääsi katkaisemaan. Videotarkistuksen mukaan Georgia Tech saa pitää pallon.
SFA saa viimeisen pallonhallinnan, kun ottelua on 18s pelaamatta, mutta sekin tilanne tarkistetaan (Lahtisen kädestä pallo meni ulos). Videotarkistuksen tulos SFA:n pallo. Jatko-aika!!!
Jatkoaikaa pelaamatta 2min ja Georgia Tech johtaa 3p erolla. Molemmilla joukkueilla on joukkuevirheet täynnä. Lahtinen kasvatti eron 5p suuruiseksi. Georgia Techin vaihtopelaaja Boyd, joka on tehnyt 4p syyllistyi hyökkääjän virheeseen. Seuraavassa hyökkäyksessä 48s ennen jatkoajan päättymistä SFA kavensi eron 2p suuruiseksi (korilla ja vapaaheitolla).
Hyökkäysalueen sivurajan jälkeen Lahtinen ajautui nurkkaan, mutta sai otettua aikalisän 40s pelaamatta. SFA sai pallonhallinnan ja otti aikalisän 19s ennen jatkoajan päättymistä. Georgia Tech johtaa 2p erolla. Georgia Tech voitti!
Cubaj 14p, 10lev
Lahtinen 14p, 6lev
Fletcher 11p, 9lev
Hermosa 6p, 6lev
Mcqueen 5p, 3lev
Boyd 4p, 2lev
Love 0p, 4lev