Koripallo.com

Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Viestejä
173
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Aijai kun tuntui hyvältä katsoa Nuggets - Hornets peliä, paremmin ei käytännössä voinut mennä. Denver tuntui saavan onnistumisia jokaiselta kentällä käyneeltä, itseasiassa jokainen kokoonpanossa ollut pelaaja kävi kentällä ja teki korin, Carteria lukuunottamatta. Hornets puolestaan pelasi päin helvettiä. Paulilla oli vaikeuksia päästä korin alle (=Ei päässyt kertaakaan), West ei saanut mitään sisään ja penkki pelasi c-junnujen nelosdivarin jumbofinaalin tasolla. Ainiin, ja kirjaimellisesti rupesin nauramaan sen Pejan helan jälkeen.

Billups pelasi tutun tasaisesti, ei valittamista. Erityisen hyvää puolustamista nähtiin Billupsilta Paulia vastaan, ajoittain myös Jonesilta. Smith pelasi myös perusvarmasti, otti alle 10 heittoa ensimmäistä kertaa tosi pitkään aikaan.

Anthony pelasi mukavasti, tällä kertaa ei tyytynyt kaukoheittoihin niinkuin edellisessä pelissä, vaan meni agressiivisesti korille. Highlighteihin voidaan lisätä kaksi blokkia. Kleiza pelasi tuttuun tapaan aktiivisesti, oli hyvässä heitossa ja heitti kovia koreja.

Nene pelasi hyvin sen mitä pelasi, Martin pelasi erittäin hyvin puolustuspäässä, ja West saatiinkin kuriin. Andersenilta löytyi taas sitä energiaa, erityisesti levypallopeli jäi mieleen.

Petro, Hart ja Balkman sitten pelasivat roskaminuutit pois, kieltämättä melko hyvin.
 

42

Viestejä
3 382
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

ONEFORALL sanoi:
http://yle.fi/urheilu/lajit/koripallo/nba/2009/04/lakers_bryantin_johdolla_jatkoon_144967.html

Tuon uutisen vieressä puhutaan muuten myös kotimaan tapahtumista: "Miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden mielenkiintoinen kesä ja alkusyksy ovat takana ja kotimaan sarjakausi alkamassa. Miesten korisliiga alkaa täydellä kierroksella perjantaina 3. lokakuuta." ::) Yle on taas ajan hermolla.
 
Viestejä
2 219
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Boston-Chicago, jatkoajan loppu ja tuomareiden toiminta, total bs.
Ben Gordon oli yhtä tulessa kuin Pierce. Brad Miller on oppinut choke-moden Sacramenton paidassa ja peli oli siinä.

San Antonio, first round exit. Tim Duncan ei enää olekkaan sama Duncan joka dominoi, ei ainakaan tällä kaudella.
 
Viestejä
16 284
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Olipas Dallasilta suhteellisen helppo työpuhde... Ennustelin, että sarja menee 4-2 Mavseille, mutta menikin 4-1. Ei uskoisi, että Ginobilin loukkaantuminen noin paljon Spurseja heikentää. Mitä tekee Roger Mason? Mitä tekee Drew Gooden? Mitä tekee Michael Finley? Jne. San Antonio oli tässä sarjassa pitkälti kahden miehen, Duncanin ja etenkin Parkerin varassa. Dallasin porukassa on enemmän syvyyttä, eikä voi väheksyä terveen Josh Howardin merkitystä.
 
Viestejä
565
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Boston ja Chigago ovat pistäneet kyllä sellaisen näytelmän pystyyn, että kelpaa odottaa tuleviakin näytöksiä. Chigagolla löytyi tällä kertaa paljon enemmän onnistujia, mutta niin vain ei riittänyt. Bostonilta ei kunnolla onnistuneet muut kuin Rondo ja Perkins sekä lopulta myös Pierce, joka oli lähes koko pelin aivan sysihuono, mutta jälleen ratkaisi lopussa pelin. Gordon otti lopussa melkoisen huonoja ratkaisuja, mutta kuittasi pistämällä ne sisään ja pitämällä Bullsit matsissa mukana.

Kuten Bubi voisi sanoa, voittaa Boston sarjan todennäköisesti, vaikka Chigagolla siihen onkin yhtä hyvät todennäköisyydet, mutta joka tapauksessa jompikumpi voittaa, paitsi jos päädytään tasapeliin, jonka jälkeen kuitenkin toinen voittaa jatkoajalla.
 
Viestejä
1 722
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Seisova paikka sanoi:
Bostonilta ei kunnolla onnistuneet muut kuin Rondo ja Perkins sekä lopulta myös Pierce
Jäätävä tilastoanalyysi.. Big Baby oli jälleen huikea. Tuo ihmismaskotin ruhossa liikkuva vauva on yllättänyt kaukoheitollaan meikäläisen totaalisesti. Pelaa hyvin samanlaisessa roolissa kuin KG - sulkee, auttaa heikolta puolelta, pelaa Piercen ja Rondon kanssa pick'n'poppia.

Eipä ole Rondo-hatereita näkynyt..
 
Viestejä
565
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Leprechaun sanoi:
Jäätävä tilastoanalyysi.. Big Baby oli jälleen huikea. Tuo ihmismaskotin ruhossa liikkuva vauva on yllättänyt kaukoheitollaan meikäläisen totaalisesti. Pelaa hyvin samanlaisessa roolissa kuin KG - sulkee, auttaa heikolta puolelta, pelaa Piercen ja Rondon kanssa pick'n'poppia.

Eipä ole Rondo-hatereita näkynyt..

Ei nyt pelkästään tilastoanalyysi, sillä sen perusteella esimerkiksi Big Baby olisi pelannut lähes täydellisen pelin (21/6/3 huipputarkkuudella, ilman menetyksiä ja parhaalla +/-tilastolla). Davis pisti toki vapaat hypärit hyvin pussiin ja pelaa muutenkin odotuksiin nähden erittäin hienosti molemmissa päissä, sitä en kiellä. Chigago kuitenkin keskittyy puolustuksessa aivan muihin miehiin, mikä helpottaa Big Babyn hommaa. Tämän takia en näe hänen panostaan niin olennaisena Bostonin kannalta.
 
Viestejä
1 722
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Jos katsoit pelin, niin huomasit varmasti että Davis oli kirivaiheessa todella kova ja naulasi loppu hetkillä yhden kaukoheiton sisään. Davis on tällä hetkellä yhtä tärkeä osa Bostonin peliä kuin Ray Allen.
 
Viestejä
565
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Leprechaun sanoi:
Jos katsoit pelin, niin huomasit varmasti että Davis oli kirivaiheessa todella kova ja naulasi loppu hetkillä yhden kaukoheiton sisään. Davis on tällä hetkellä yhtä tärkeä osa Bostonin peliä kuin Ray Allen.

Voi hyvin olla, mutta se kertoo enemmän Reiskasta kuin Davisista. En muista (tai sitten en vaan huomannut) että Davis olisi tuossa loppuvaiheillakaan mitenkään erityisen hyvin pelannut, nimenomaan Bostonin toi tasoihin Rondo, aivan lopussa Piercen tasonnosto sekä yleisesti hyvä joukkuehyökkäys, jossa myös Davisilla on roolinsa. Edelleen kuitenkin painotan että Big Baby pelaa hyvää peruskoripalloa, ja itsekin tykkään kaverista joka pelaa kovaa.
 
Viestejä
1 511
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Paljos vauvalla on painoa? Meinaan näyttää kohtuu isolta kaverilta. Tosin hyvin liikkuu kokoonsa nähden.


ja näköjään Dwight Howard pelikiellossa kuudennessa pelissä.

Howard has been suspended for Game 6 of the Magic's playoff series against the Philadelphia 76ers for his elbow on Sixers center Samuel Dalembert, the NBA announced Wednesday.
 
Viestejä
1 722
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

131kg listattu ja kun pituutta on 206cm, niin tuo voi olla helposti 5-10kg alakanttiin. Pelipaita näyttää surullisen pieneltä hänelle kiinnitin yhdessä vaiheessa huomiota Davisin pohkeisiin.. Järjettömät lihakoukut.

Asiaan: Ei tuolla Bostonin pelillä pitkälle mennä, mutta miellyttävää on ollut katsoa, miten joukkue pystyy pelaamaan ajoittain todella hyvän näköistä palloa tuollakin kokoonpanolla. Tähän ei ole tarvittu edes Pierceltä ja Allenilta normaalia panosta. Se onkin toinen juttu voidaanko Bullsia pitää minkäänlaisena mittarina. Davisin kohdalla näen valitettavasti saman tilanteen kuin Powella viime kauden jälkeen: muutama vahva esitys playoffseissa ja väläytteli osaamistaan ja sitten putosi taistelemaan minuuteistaan penkille. Varsinkin kun Perkins on mennyt koko aika eteenpäin, ei minuutteja yksinkertaisesti riitä sekä Powelle että Davisille KG:n ollessa pelikunnossa.
 
Viestejä
3 106
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Sixers-Magic voi hyvinkin mennä seitsemään peliin, koska Dwight Howard sai törkeästä kyynärpäästään oikeutetusti pelikiellon, joten ei pelaa kuutospeliä. Eikä pelaa myöskään todella hyvin palloillut Courtney Lee, jonka nenän (tai jonkun muun osan) mursi - Dwight Howard. Pietrus on kovan paikan edessä - aloitusminuutit ja Igoudalan pysäyttäminen.

Heat-Hawks -sarjassa olisi nyt viimeistään tuomarien aika alkaa ratkaista pelejä Miamille, koska muuten sarja päättyy ensi otteluun. Hawks on vienyt kaksi edellistä aika suvereenisti. Ja tässä sarjassa pelataan myös todella kovaa korin alla. Heat on ainakin sisäistänyt, että Hawksin lentäjille ei saa antaa tilaa korin alla. Ei sillä, että se olisi juurikaan onnistunut. Smithillä on varmaan lähestulkoon kaksikymmentä donkkia viidessä pelissä.

Spurs-Mavericks oli todellakin melkoinen yllätys. San Antonion loistavaan peliin tottuneena suurin osa varmaan sokaistui jonkun verran, eikä tajunnut, kuinka paskoja Spursin pelaajat (pois lukien Duncan & Parker) todella ovat. Matt Bonner aloitussentteri? Aloituksen "slasherien" (Finley & Bowen) keski-ikä on 36,5 ja puoli. Eikä Drew Gooden saanut tässä porukassa peliaikaa? Ei myöskään viime kaudella hienoa peliä esittänyt Oberto? Ehkä loukkaantumisongelmat olivat suurempia kuin tiesinkään, mutta ihmetyttää kyllä hieman Popovichin peluutus. Ja miten helvetissä ammattilaisjoukkue voi luovuttaa niin kuin Spurs luovutti kolmannen pelin.

Mavericks on ainakin omalta osaltani ilmeisesti tuomittu menneen talven lumiksi hieman liian aikaisin. Joukkue pelaa kovaa, sillä on paljon vaihtoehtoja hyökkäyspäässä ja Kidd ei mokaile. Saa nähdä, mitä tapahtuu, kun vastaan tulee joukkue, jolla on hyökkäyspäässä enemmän kuin kaksi vaihtoehtoa - Denver.
 
Viestejä
1 722
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Miami-Atlanta game 5 oli jo melkoinen painievent. Muutama pahan näköinen tilanne joissa ei kumminkaan sen pahemmin käynyt. Horford tuli pahan näköisesti alas yhdessä tilanteessa ja sai sellaisen kohtauksen, että luulin jalan irroneen. Wadella oli ensimmäisellä puoliajalla teku, flagrant ja löi vielä päänsä parkettiin ja kävi kopissa.

Pelillisesti hyvin köyhä ottelu: Ottelun parhaita olivat Josh Smith, Jermaine O'neal ja Flip Murray. Jälkimmäinen käytti fysiikkaetuansa hyväksi ja käytti Chalmersia muutaman kerran todella rumasti postissa ja kaarella. Waden selkäjumit selvästi vievät parhaat mehut miehestä, mutta silti sai aikaan kelvollisen tilastorivin, mutta ei Miamilla missään vaiheessa ollut realistista mahdollisuutta taistella voitosta. Olen katsonut tästä sarjasta sattumalta ainoastaan ne pelit, jotka Hawks on voittanut, enkä pysty edelleenkään käsittämään miten Miami on voittanut kaksi kertaa Atlantan. Täytynee ladata nekin pelit jossain vaiheessa..


Ah, hyvää vappua NBA-palstalaisille ja muullekin väelle.

-L
 
Viestejä
1 063
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Kyllä Chicago-Boston sarja on noussut listallani jo Top5 kaikkien aikojen playoff-sarja, mitä minä olen nähnyt!

Ps. Allen on kyllä hurjassa vedossa.
 

TOP

Viestejä
1 197
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Scarface2 sanoi:
Kyllä Chicago-Boston sarja on noussut listallani jo Top5 kaikkien aikojen playoff-sarja, mitä minä olen nähnyt!

Ps. Allen on kyllä hurjassa vedossa.
No jopas on heikko lista voin sanoa. Itse sanoisin tätä surunäytelmäksi, tsiigatkaa noita joukkueita! Garnett kyllä kääntyilee varmaan pyörätuolissaan ja Russell kiikkutuolissaan kumpikin tahoillaan. Chicago on melko säkki joukkue, ja silti Jordanin uusi tuleminen + muut Celticsit taistelevat päästäkseen ensimmäiseltä kierrokselta. Ok, Garnett ei ole haastamassa Rosea tappeluun ja Celtics on nykyään vain varjo entisestään... Hetkinen, eikös tämä tarkoita sitä että NBAn taso on taas huonontunut? Revin kyllä pelihousuni jos joku Cavs-faneista tulee taas iskemään tähän jotain.
 
Viestejä
1 511
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

No jos ei ajatella sitä että rotta huutaa vaihtopenkilä niin minusta tämä sarja on ainakin parin vuoden sisällä helposti paras. Kummatkin joukkueet ovat erittäin tasaiset ja sellainen koripallo missä peli ratkeaa ihan lopussa tai tässä tapauksessa jatkoajan lopussa niin on hyvä. Toki uskon että jos Garnett olisi ollut 100 % kunnossa niin olisi sarja jo ohi.

ps. Garnett pelaa 7 ottelussa ja Rondo ei.
 
Viestejä
965
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

ONEFORALL sanoi:
ps. Garnett pelaa 7 ottelussa ja Rondo ei.
Sitä en tiedä mistä olet tälläista saanut päähäsi, mutta minä luin seuraavaa varsin luotettavasta tietolähteestä:

- Danny Ainge (Celtics' GM):
"I'm not planning on him the rest of the season," said Ainge.
- Doc Rivers (Celtics' Head Coach)
"Yes, he's out," coach Doc Rivers said at the time.

E: Selvyyden vuoksi, lainatut kommentit koskevat Garnettin pelaamista, eivätkä liity Rondoon millään muotoa. Toivon, ettei siitä pikku kahakasta mitään tulisi.
 
Viestejä
1 511
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

No minä en ole mitään tuollaista lukenut ja tiedän miten intohimoinen Garnett on joten ihan hyvin hän voisi jos saisi luvan niin yrittää pelata. Ja uskon että Rondo ja ehkä Kirk Hinrich saavat pelikiellon siitä kahnauksestaan.
 
Viestejä
1 277
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

ONEFORALL sanoi:
No minä en ole mitään tuollaista lukenut ja tiedän miten intohimoinen Garnett on joten ihan hyvin hän voisi jos saisi luvan niin yrittää pelata. Ja uskon että Rondo ja ehkä Kirk Hinrich saavat pelikiellon siitä kahnauksestaan.
Jos Rondo ei pelaa niin Celtics ei voita seitsemättä peliä.
 
Viestejä
486
Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...

Herätkääs nyt, paras playoff-sarja tänä vuonna ja seitsemäs peli edessä, niin parista tönäsystä pelikieltoja? Eiköhän tässä sarjassa oo jo tähän mennessä nähty jotain hiukan härskimpää kuin tuo Rondon ja Hinrichin kohtaaminen, jossa ei ollut yhtään mitään erikoista.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös