Vs: Topikki kaikelle turhalle 2
Selailin juuri Magicin joukkueen palkkoja osoitteessa http://hoopshype.com/salaries/orlando.htm ja erityisesti Rashard Lewisin ja Marcin Gortatin palkat iskivät silmään. Esimerkiksi 30-vuotias Lewis on tämän kauden jälkeen joukkueen palkkalistoilla vielä kolme vuotta:
20,514,000 / 22,152,000 / 23,790,000
Aika käsittämätön palkka spot-up heittäjälle. Ainakin tällä kaudella Lewis on ollut kohtalaisen vaisu, 15/5 ei oikein oikeuta 18 miljoonan statukseen. Mitäköhän mies saa aikaan esimerkiksi kaudella 2011-2012, jos pysyy edes terveenä siihen asti, seuraavasta vuodesta puhumattakaan.
Marcin Gortat taas on Orladon palkkalistoilla vielä turvalliset neljä vuotta:
6,322,320 / 6,790,640 / 7,258,960 / 7,727,280
Miksi ihmeessa Magic muuten matchasi kesällä Dallasin tarjouksen. Gortat on tällä kaudella pelannut keskimäärin 13 minuuttia, eli vain runkosarja-ottelut kalkuloidessa huomioiden noin 4500 taalaa peliminuuttia kohden (merkittävä tilasto).
Näiden kahden pelaajan suuret palkat ovat myös sen takia ongelmallisia, ettei niitä oikeastaan voi vain treidata, ainakaan ennen viimeistä vuotta, joka taitaa olla sitten vuonna 2600. Kumpikaan pelaaja ei kuitenkaan ole mitään NBA:n tähtikalustoa, jolle noin paljoa haluttaisiin maksaa.
Mikä oli pointtini? No ei sellaista ollutkaan. Hyvää ja pitkälle suunniteltua työtä Orlando's front office.