Kyllähän tämmönen tilastotappio oli odotettavissa ku niin monta tasasta peliä ovat kääntäneet voitoksi lopussa. Vähän kaksijakonen fiilis tosta Cavsien mahkuista. Kun puolustus toimii ja kolmonen uppoo lähemmäs 40 %, niin vaikeasti voitettava joukkue. Mutta sitten nää pallonmenetykset, surkeasti heitetyt vaparit, hyökkäyksen pysähtyminen, kyvyttömyys luoda etua (poislue Garland) ja valmennuksen huono pelinjohto (missä aikalisät ku vastustaja tekee runeja?) pistää vaakakupin sille puolelle, että lento loppuu ellei vahvistusta takakentälle tule. Yön pelissä Detroit tuplas Garlandia ja otti kokokentän prässiä, niin hyökkäys meni ihan tukkoon. Pleijareissa samaa luvassa kertaa sata, jos eivät hanki toista kunnon pelintekijä/ratkasijaa takakentälle.
Olen pettynyt tohon Rondon peliin. Miehellä näköjään se kymmenys kadonnut lähtönopeudessa ja siksi ei pysty enää luomaan etua entiseen malliin. Ja kun siihen ei pysty, niin pysäyttää hyökkäyksen täysin leipomalla palloo. Eikun parempaa tilalle luokkaa Levert/Gordon.
Juu, se hyökkääminen on näyttänyt MIL peliä lukuunottamatta ihan kauhealta jo pitemmän aikaa. Rubion puuttuminen näkyy + p&r donkit on vastustaja ottanut hyvin pois. Rubion hyvyys oli luoda sitä etua mitä sitten muut pelaajat pysty monistamaan. Rubio pääsi myös hyvin vapariviivalle.
Garland luultavasti out yön pelistä ja, jos samalla Ingram ja Valeciunas pelaa, niin peli ihan 50/50. NOP:n kerroin lähti 4.9 ja nyt 3.15. Toi Cade Cunningham heittelee sen verran fiksuja kommentteja pelin jälkeen pelitaitojensa lisäksi, että veikkaisin siitä superstaran tulevan.