Koripallo.com

Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Status
Viestiketju on suljettu.
Viestejä
9 123
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Ai niin unohtui kaikessa hässäkässä:

anteeksi.jpg
 
Viestejä
9 123
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Katsaus tämän viikon ottelupareihin. Harmillisesti taistelu pudotuspelipaikoista on hieman lässähtänyt, ja käytännössä nyt jännätään lähinnä Itäisen Konferenssin lohkovoitosta sekä playoffseedeistä. Toki ekspertiisiliigassa jokainen viikkokisa on kunnia-asia osallistujille, joten odotamme kaikilta yhä edelleen aktiivista panosta skabailun osalta.

Kotin Babes vs. kik jamsin kikkeinäyttäjät

Lännen huippukohtaaminen, jossa kohtaavat kautta suvereenisti dominoinut, mutta viime aikoina loukkaantumisten kanssa takellellut Kotti, sekä kik jamsin yllättävän kovaan vireeseen päässyt nippu kikkelinnäyttäjiä. Kingin joukkue on league best 4 voiton putkessa, kun taas Kotti otti viime viikolla helpon voiton omasta otteluparistaan.

Ensimmäinen päivä meni odotetusti King Jamesin nimiin kentällä olleen yhdeksikön operoidessa ok-tason 772 pistettä. Kottin vastaisku tulee tänään pelimäärien osalta, mutta pitkässä juoksussa pelit taitavat kääntyä muutamalla kikille. Ennakoimme tasaista vääntöä, mutta King James lienee niskan päällä tällä kertaa.

Mokeskin Kylänmiehet vs. Samin Hoopit

Toinen Lännen kärkipään kohtaaminen, jossa Sampsu ja Mokeski vääntävät tiukasti kolmossijasta. Täysin tasainen ottelupari, jonka kumpi tahansa voi viedä nimiinsä. Ensimmäinen päivä käynnistyi tasaisissa merkeissä, pelaajiston formi on samoissa, kummallakaan ei ole loukkaantumishuolia ja kaiken kaikkiaan lopputuloksen ennakoiminen on miltei mahdotonta.

Madison Madhouse vs. Kuptsakin Käpyrit

Rookiemanagereiden kohtaaminen, jonka The Game on vannottanut vievänsä nimiinsä. Jos The Game voittaa Tranceyn ja samaan aikaan Mokeski häviää Sampsulle, on rookiemanagereista tällä kaudella parhaiten menestyneellä janartilla vielä teoreettiset saumat pudotuspeleihin.

Tranceyn puolelta Ricky Rubio on vihdoin löytänyt tasonsa ja takoo +100 joka pelissä. Myös toinen kik jamsilta saatu pelaaja Nikola Pekovic on toipunut vammoistaan ja tikkaa singerimäistä 90-100 pisteen suoritetta. Positiivisin yllätys on varmasti Robin Lopez, joka tykittää tällä hetkellä suoraan The Gamen keeperin, Anthony Davisin, kustannuksella isoja tehoja. Materiaalietu on niukasti The Gamelle, joten ennustamme hänelle niukkaa voittoa ja Tranceylle taas yhtä niukkaa tappiota.

spudin magustelijat vs. Am lost Champions

Paperilla Pudotuspeli-spudi on selkeä ennakkosuosikki, varsinkin .C.:n menetettyä Deron Williamsin tältä viikkoa sairastuvalle. Spudillakin on loukkaantumishuolensa, joten mitään ei vielä ole kuulutettu kirkossa voittajan osalta. Jos D-Rose palaa AS-breikin jälkeen voisin jopa uskoa .C.:n yllätykseen, mutta ilman tätä ihmettä spudi vienee "rutiinilla" otteluparin nimiinsä.

Kansasin Punaniskat vs. Pornmans Mailman

Paperilla selkeä ykkönen jälleen kerran, mutta Pornman on ottanut viime aikoina muutamatkin makoisat päänahkat. Pitää muistaa, että Pormansin saldo viideltä viimeiseltä viikolta on voittava 3-2, joten mistään heittopussista ei ole kysymys. Kumpikaan joukkue ei saanut lentävää lähtöä viikkoon pois lukien SePan BJ Mullens, mutta kovin tasaiselta omaan silmääni vaikuttaa. Kenties Sepa kuitenkin vie "Melon mitalla", sen verran laadukkaampi Punaniskojen materiaali kauttaaltaan on.

La Bambas vs. insur lob city

Kaverusten ottelupari huipentunee yhteiseen iltaan Helsingin humussa. insur sai lentävän lähdön ensimmäisenä päivänä ja Bambas missasi Bealin jytkyn, mutta vielä altavastaajalla riittää takamatkaa kiinni kurottavaksi. Bambasin huolenaiheena lienevät loukkaantumiset, nimittäin Iggy, Gasol, Billups ja Hayward ovat kaikki enemmän tai vähemmän sivussa tällä hetkellä. Jokin tunne peräröörissäni saa uskomaan insuriin, mutta toisaalta materiaalietu La Bambasille on niin iso, ettei yllätys tunnu kovin realistiselta vaihtoehdolta. Seuraavan viikon lauantai on iso päivä tämän otteluparin kannalta. Merkatkaa se kalentereihinne jne.

Legyn Spedet vs. ihanan tuntuset

"Se on totta." Ihanan tuntuiset nousevat takaisin pudotuspelivääntöihin voittamalla shokkiyllätyksellä Legyn tällä viikolla. Legyn viikko on lähtenyt käyntiin mollivoittoisasti punaisella tussilla koristellen, kun taas samaan aikaan BOJKOTtia pitävä Killes pääsee keskittymään erityisellä tarmolla itse pelaamiseen chatsuhmuroinnin sijasta. Legyn jannut vetivät maanantaina kieltämättä kovia pisteitä, mutta tilanne tasoittuu jo tiistaiyön peleissä, joiden myötä Killes karkaa saavuttamattomalle karkumatkalle. Woja, woja! .500 rekordi olisi kunnioitettava suoritus kauden päätteeksi ja siihen ihanan tuntuisilla on realistinen shotti.
 

.C.

Viestejä
324
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Jaahas, eli Kirilenko ja Williams päättivät aloittaa tähtitauon hiukkasen etuajassa. Noh tehdään mitä voidaan ja mitä lueskelin noita raportteja niin käsittääkseni koko kauhukolmikon odotettiin palaavan AS-breakin jälkeen.
 
Viestejä
260
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Killes onnistui hämmentämään jälleen kp.comin ekspertiisiliigaa verhojen takana suoritetulla treidillä. Killes nosti kädet ilmaan jä hylkäsi playoffsien tavoittelun seuraavalla treidillä: Harden (120 fpts), Wallace (?) - Holiday (110 fpts), Bulups (?). Olin aikeissa työntää, liigan top3 keepper, Jrue Holidayn Gamelle ja ilmoitin kepperlisäksi palttiarallaa 15 fpts. Chatboikotista huolimatta anonyymi-Killes syöksyi kuitenkin kärppänä väliin James Hardenin kanssa. Suora swappi huonomman playoff-ohjelman Hardeniin ei täysin itselleni maistunut, sillä SG-positio oli tukossa entuudestaan ilman Hardeniakin. Siispä kauppaan lisättiin viimein paluun tehnyt Bulups, joka viime kaudella dominoi vielä 78 fpts keskiarvolla (ainoa vertailukohta, koska tällä kaudella vain muutama peli toipilaana). Wallacen viimeinen kuukausi sen sijaan on mennyt täysin varjojen mailla solidilla 63 fpts keskiarvolla, minkä lisäksi Josh Smithin Brooklyniin tuominen vähentäisi Wallacen vastuuta entisestään. Siispä ihan reilu treidi.

Kind of...

Up in The Ass Of Timo

Lobsidedista huolimatta LaBamba wins, Achilles wins – ja tietenkin League loses. Mitchin kanssa suoritetut treidithän on NBAssa aina tällasia. Tankkaavien Insurin ja .C.:n välinen vastaava treidi ei pahemmin hälyä aiheuttanut. Nyt veikkaan dominoefektiä. #farssi #oksettavaa #bojkotbojkot #getthefuckoutkilles #systeeminhyväksikäyttö #nerokastabamba #kismittääkö #shootyourselfintheheadwithalargecaliberbullet #whoisnext
 
Viestejä
345
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Laitoin ihan varmuuden vuoksi VETOA. Läpi mennessään meikän kausi taputeltu, Durantilla voin sitten hankkia jonkun keeperin Batumin seuraksi. Keeperit vittuun, ei tätä pelleilyä kestä.
 
Viestejä
9 123
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Kottii sanoi:
Laitoin ihan varmuuden vuoksi VETOA. Läpi mennessään meikän kausi taputeltu, Durantilla voin sitten hankkia jonkun keeperin Batumin seuraksi. Keeperit vittuun, ei tätä pelleilyä kestä.

Laitoin treidin läpi, mutta toki asiaa voi tämän päivän aikana vielä käsitellä. En nähnyt riittävästi perusteita VETO:lle, eikä Mokeskikaan asiasta eilen isompia mukissut.

Edit: Harden 120 - Holiday 109 + 15 keeper (La Bambasin oma linjaus), Wallace season average 73 - Billups on waiverkamaa ja waiverilta saa n. 55-60 paikkeilla olevaa kamaa.

-> n. 15 pistettä jää keeperillä eroa, 25-30 ilman keeperiä. 1v1 treideissä pelaajilla voi olla eroa n. 10 pistettä, ei ainakaan enempää. 2v2 insurin ja .C.:n treidi määritteli tämän välin 4 pelaajan treideissä 15-20 pisteen paikkeille. Eipä tuossa .C.:n ja insurin treidiin ole kovin suurta eroa. Samalla tavalla Brewer on waiver kuin Billups.
 
Viestejä
345
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

King James sanoi:
Laitoin treidin läpi, mutta toki asiaa voi tämän päivän aikana vielä käsitellä. En nähnyt riittävästi perusteita VETO:lle, eikä Mokeskikaan asiasta eilen isompia mukissut.

Edit: Harden 120 - Holiday 109 + 15 keeper (La Bambasin oma linjaus), Wallace season average 73 - Billups on waiverkamaa ja waiverilta saa n. 55-60 paikkeilla olevaa kamaa.

-> n. 15 pistettä jää keeperillä eroa, 25-30 ilman keeperiä. 1v1 treideissä pelaajilla voi olla eroa n. 10 pistettä, ei ainakaan enempää. 2v2 insurin ja .C.:n treidi määritteli tämän välin 4 pelaajan treideissä 15-20 pisteen paikkeille. Eipä tuossa .C.:n ja insurin treidiin ole kovin suurta eroa. Samalla tavalla Brewer on waiver kuin Billups.

Selvä. Meikän fantasy-kiireet loppuivat tähän.

Ekassa postissa olevat lauseet voidaan siis poistaa:
"Pelaajien keeperarvo on toki otettava huomioon treidejä tehdessä ja arvioidessa, mutta merkittävää vaikutusta sillä ei tule olemaan. Toisin sanoen esimerkiksi loppukaudesta tapahtuva treidi, jossa jo playoffpaikkansa menettänyt manageri treidaa LeBron Jamesin keeper-arvon omaavaan James Hardeniin, ei tule menemään läpi, vaikka se periaatteessa molempia osapuolia hyödyttäisikin."

"Keeper-toiminnan on tarkoitus tarjota tässä liigassa vain lisämielenkiintoa pelaamiseen ja treidaamiseen, ei olla dominoiva osa-alue. "

ps. Durant myynnissä keeperiä vastaan + voidaan lisätä muutakin höttöä
 
Viestejä
1 769
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Kylänmiehet toteuttivat myös treidin, jonka selkäranka oli Hill - Bosh, minkä ympärille oli sitten ympätty kaikkea pientä liikkuvaa palasta. Tarkoitus oli upgradettaa isoa päätä hieman Boshin muodossa ja ottaa filer Amar'en mahdoliseen nousuun fantasymielessä.

Nyt alkaa olla joukkue aika lailla kasassa pudotuspelejä varten. Kottiin kaataminen puolivälierissä on toki edelleen hyvin epätodennäköistä, mutta LM-asemassa vastuullisena fantasymanagerina aion näyttää muille managereille esimerkkiä kunniallisesta pelaamisesta ja tsempata ihan kybällä kauden loppuun saakka keeper-homosteluun osallistumattomana.


Achillesin suhmurointi viime päivinä on ollut muutenkin jo sen verran oksettavaa, ettei paljoa jaksa yllättää taas uudet spedeilyt. Yön yli nukuttuani olen jopa lähtökohtaisesti Veton kanalla tässä, mutta paljoako se toisaalta auttaa, kun on ihan varma, että Veton tapahtuessa Achilles ja Bambas pistäisivät vain uutta treidiä hieman eri lisukkeilla sisään jatkuvasti, kunnes jossain kohtaa se saataaisiin hyväksyttäväksi.

Suunnattomasti onnea ja menestystä vaan Achillesille ja muille keepereitä itselleen huoranneille managereille ensi kauteen. Itseäni ei ainakaan paljoa vaikuta, jos Achiles nyt vaikka pääsisi playoffseihin ensi kaudella. Toisaalta epäonnistuminen voidaan tuomita kaikkien aikojen suurimmaksi farssiksi. Jos on liigassa enää mukana siis.

Kismittävää, että ihanan tuntuisten kaltaisen roskajoukkueen toiminta vaikuttaa näin suuressa mittakaavassa mestaruustaistoon.
 
Viestejä
9 123
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Poormans antakoon vielä näkemyksensä. Jos Poormans on veton kannalla, niin laitetaan Killes ja La Bambas miettimään Billupsin tilalle jotain muuta täytettä. 1-1 äänet tällä hetkellä.
 
Viestejä
1 870
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Mokeski sanoi:
Kismittävää, että ihanan tuntuisten kaltaisen roskajoukkueen toiminta vaikuttaa näin suuressa mittakaavassa mestaruustaistoon.

Tarkoitat siis että vain huonot joukkueet saavat treidailla keskenään keepereitä 20 pisteen keeper-lisällä, mutta paremmat joukkueet eivät koska "se vaikuttaa näin suuressa mittakaavassa mestaruustaistoon"?

Harden 120, Wallace 70 - Holiday 125, Billups 60. Tässä oma näkemykseni, eikä VETO:n ole mitään syytä, kun samalla tavalla päästettiin läpi Lee, Brewer - Williams, Anderson.

"Katsotaan ensi kaudella sitten kuka on kuka".
 
Viestejä
1 769
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Achilles sanoi:
Tarkoitat siis että vain huonot joukkueet saavat treidailla keskenään keepereitä 20 pisteen keeper-lisällä, mutta paremmat joukkueet eivät koska "se vaikuttaa näin suuressa mittakaavassa mestaruustaistoon"?
Eihän tässä kaupassa treidanneet kaksi "parempaa" joukkuetta keskenään, sillä ihanan tuntuset ei missään nimessä kuulu "parempiin" joukkueisiin. Joten en käsitä miten tämä kysymys liittyy nyt käsittelyssä olevaan tilanteeseen.

Achilles sanoi:
"Katsotaan ensi kaudella sitten kuka on kuka".
Ei kiinnosta ensi kaudella keepereitä itselleen huoranneet managerit.
 
Viestejä
1 870
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Miten tämä trade eroaa insurin ja .C.:n vastaavasta suorittamisesta? VETOsitko insurin ja .C.:n traden? Mikä sinulla on minua ja Bambasia vastaan, kun pitää tehdä kiusaa?

Tämä keeper-uudistus on kyllä pirun onnistunut. Ihan kiva omistaa pelin top-3 keeper ja tähän päälle solid +90 Dragic.
 
Viestejä
260
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Jostain syystä treidin jälkipuinti ei yllätä lainkaan. Ja kismittää, että muilla menee maku koko hommasta. Itsellä ei mitään suurempaa ongelmaa vetoon ole. Kyllähän tuon saa kaunisteltua muillakin lisäpalasilla, kuten Mokeski sanoi. Ja samaan syssyyn voidanneen vetota myös Insurin ja .C.:n treidi?

Wallace on pelannut waivertasolla viimeisen kuukauden, joten 73 fpts maksaminen on täyttä kakkaa. Mistä johtuen asiantuntevammat managerit voisivatkin kertoa "oikean" hinnan! Billups VOI helposti yltää 70 fpts tasolle ja ylikin. Paulin polven päässä varmasta +80 fpts.

LaBambasin noin 15 fpts linjaus keepperlisästä määriteltiin juuri tuon Insurin ja .C.:n treidin mukaan. Kyseisessä treidissä Insur otti siis perttiin sen parikymmentä pistettä. 15 fpts yhdestä pelin parhaasta keepperistä vaikutti siis sopivalta koko paketissa. Ja kun kyseisen linjauksen tein, kukaan siitä suurempaa älämölöä ei nostanut. Koin sen siis hyväksytyksi.

Kyllähän tohon pakettiin voi iskeä jonkun Butlerin kylkeen, jolla saa kaunisteltua vielä kakkua. Mutta kertokaapas miksi muut saavat kaupata keeppereitä ylihintaan (ilman #farssia), mutta Bambas ei saa?
 
Viestejä
1 769
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Achilles sanoi:
Miten tämä trade eroaa insurin ja .C.:n vastaavasta suorittamisesta? VETOsitko insurin ja .C.:n traden? Mikä sinulla on minua ja Bambasia vastaan, kun pitää tehdä kiusaa?

Tämä keeper-uudistus on kyllä pirun onnistunut. Ihan kiva omistaa pelin top-3 keeper ja tähän päälle solid +90 Dragic.

En jaksa vastata, jos kauden ensimmäistä veto-korttia vilautettaessa otetaan rationaalisen LM:n toimintaan kuuluva treidien objektiivinen arviointi heti henkilökohtaisena kiusantekona.
 
Viestejä
16
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Itse en ole vedon puolella, lähinnä aikaisempiin tapahtumiin viitaten. Tarkemmat perustelut kirjoitan työpäivän jälkeen.
 
Viestejä
9 123
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Achilles sanoi:
Tarkoitat siis että vain huonot joukkueet saavat treidailla keskenään keepereitä 20 pisteen keeper-lisällä, mutta paremmat joukkueet eivät koska "se vaikuttaa näin suuressa mittakaavassa mestaruustaistoon"?

Nyt sekoitat puurot ja vellit. David Leen keeperlisäksi olen itse katsonut 10 pistettä, joka antaa arvot Lee n. 115, Brewer jotain 60 vs. D.Williams 100, R.Anderson 85+ -> around 175-180 vs. 185-190. Ja kun treidien ei tarvitse aivan päittäin mennä pistearvojen osalta, niin tuo mahtuu n. 15-20 pisteen perttiinoton sisälle keeper +10 kanssa. 1v1 treideissä näkisin 10 pisteen eron maksimiksi, jos hyvin perusteltu muutoin. 2v2 treideissä 15-20 pistettä, jos kyseessä ei ole suhmurointitreidi. Tässä tapauksessahan kyse on suhmurointitreidistä, mutta en yksinkertaisesti jaksa alkaa asiasta vääntämään, kun siihen Billupsin tilalle saa salonkikelpoisempaa paskaa helposti tilalle.

Teinhän minäkin OJ Mayo, Bradley - Gay, Crawford, jossa otin lähtökohtaisesti Mayo-Gaylla viisi pojoa takalistoon ja Bradley-Crawford treidissä jopa 10 -> 15 pojoa Achillesille hyvää.

Ongelmat tässä treidissä ovat lähinnä se, voiko keeperlisä ylittää La Bambasin määrittämällä tavalla tuon 5-10 spektrin. La Bambas näkee, että +15 on Top3 keeper Holidaysta perusteltu lisä. Samoin tuo, että treidin toisena osana on täyttä roskaa oleva Billups. Treidi olisi tosiaan näyttänyt paremmalta, jos Billupsin tilalla olisi ollut edes joku "varma 60+".

Mutta, koska tuon asianhaaran korjaaminen olisi vain muodollisuus, niin en näe itse tarvetta VETOta tätä treidiä.

Samaa mieltä toki Mokeskin kanssa Achilleksen täysin tietoisesta muiden pelikokemuksen pilaamisesta. Tekee jo kaksi kautta putkeen armotonta perseilyä loppukaudesta. Aikamoinen työnäyte jatkon osalta.

Ja mitä tulee La Bambasin täysin silmittömiin selityksiin Billupsin ja Wallacen arvoista, niin olet kyllä tämän liigan kykenemättömin osallistuja tekemään millään tavalla objektiivisia arvioita oman joukkueesi ollessa osallisena treideissä. Sinulla on sisäänrakennettu mekanismi hakea pelkästään lopsided tradeja, eikä sinun kanssasi yksinkertaisesti ole mahdollista neuvotella molempia osapuolia hyödyttävistä kaupoista.
 
Viestejä
260
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Kauden keepperhuoraukset:

MOKE traded Stephen Curry, GS PG to AC
MOKE traded DeMarcus Cousins, Sac PF to AC
MOKE traded Devin Harris, Atl PG to AC
AC traded Chris Paul, LAC PG to MOKE
AC traded Monta Ellis, Mil PG to MOKE
AC traded Kevin Seraphin, Wsh C to MOKE

Heti kauden alussa puheet .C.:n kompetenssista aloittanut treidi.

LaJy traded Anthony Davis, Nor PF to KKÃ
KKÃ traded Joe Johnson, Bkn SG to LaJy

Ei ihmeitä, pieni keepperlisä.

BULL traded Andre Iguodala, Den SF to KING
BULL traded David West, Ind PF to KING
BULL traded Mario Chalmers, Mia PG to KING
KING traded Ricky Rubio, Min PG to BULL
KING traded Nikola Pekovic, Min C to BULL
KING traded Richard Hamilton, Chi SG to BULL

Kik Jams myi Rubion ensi kauden oletetulla noin 100 fpts arvolla, ilman tämän kauden näyttöjä.

LaJy traded Damian Lillard, Por PG to Mail
Mail traded Kyrie Irving, Cle PG to LaJy

Kotti upgreidaa keepperinsä. Kuuden pisteen hyvitys keskivertoa paremmasta keepperistä.

INSU traded Brandon Jennings, Mil PG to Mail
INSU traded John Salmons, Sac SF to Mail
INSU traded Marc Gasol, Mem C to Mail
Mail traded O.J. Mayo, Dal SG to INSU
Mail traded Eric Gordon, Nor SG to INSU
Mail traded Deron Williams*, Bkn PG to INSU
Mail traded Jonas Valanciunas, Tor C to INSU

Jenningsin haku kovaan hintaan.

INSU traded Deron Williams*, Bkn PG to AC
INSU traded Ryan Anderson, Nor PF to AC
AC traded Corey Brewer, Den SF to INSU
AC traded David Lee, GS PF to INSU

Leen haku hinnalla millä hyvänsä.

LaJy traded Greg Monroe, Det C to AC
LaJy traded Brandon Bass, Bos PF to AC
LaJy traded Thabo Sefolosha, OKC SG to AC
LaJy traded Matt Barnes, LAC SF to AC
LaJy traded Gary Neal, SA PG to AC
AC traded Luke Ridnour, Min PG to LaJy
AC traded Devin Harris, Atl PG to LaJy
AC traded Gerald Green, Ind SF to LaJy
AC traded Tyson Chandler, NY C to LaJy
AC traded DeMarcus Cousins, Sac PF to LaJy

Vielä pisteenä i:n päälle ilman keeppereitä tapahtunut suuremman luokan suhmurointi. Tuskin oli ongelmaa ton kanssa Kotti?

Muutenkin kausi toki täynnä enemmän tai vähemmän huonoja treidejä. Ensi kaudeksi keepperit pois ja treidaaminen mahdottomaksi, niin vältytään suhmuroinneilta. Kukadraftaaparhaiten-liiga.
 
Viestejä
9 123
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Keyser Söze sanoi:
Kik Jams myi Rubion ensi kauden oletetulla noin 100 fpts arvolla, ilman tämän kauden näyttöjä.

Myin myös vakaalla uskolla tämän kauden tasosta, joka onkin kostautunut +100. Asiantuntemus ei pala tulessakaan. 8]

Pitää myös muistaa, että Rubio oli treidin aikaan vasta juuri palannut loukkaantumisestaan ja haki tasoaan. Myös se on huomionarvoista, että ostin itse loukkaantuneen Rubion 95 arvolla, eikä siitäkään kukaan nostanut meteliä. Silloin lienee oikeus myydä samaan hintaan pelaaja eteenpäin.
 
Viestejä
1 769
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

Kauden keepperhuoraukset:

MOKE traded Stephen Curry, GS PG to AC
MOKE traded DeMarcus Cousins, Sac PF to AC
MOKE traded Devin Harris, Atl PG to AC
AC traded Chris Paul, LAC PG to MOKE
AC traded Monta Ellis, Mil PG to MOKE
AC traded Kevin Seraphin, Wsh C to MOKE

Heti kauden alussa puheet .C.:n kompetenssista aloittanut treidi.

Curry, Cousins, Harris >>> Paul, Ellis, Seraphin ihan puhtaasti pisteiden valossa.

LaJy traded Anthony Davis, Nor PF to KKÃ
KKÃ traded Joe Johnson, Bkn SG to LaJy

Ei ihmeitä, pieni keepperlisä.
Treidin aikoihin Davis oli vetänyt käytännössä samalla keskiarvolla kuin Johnson + luonnollisesti korkeampi upside tulevaisuudessa. Muistaakseni Kottii perusteli aikanaan tehneensä treidin lähinnä positioiden takia.

BULL traded Andre Iguodala, Den SF to KING
BULL traded David West, Ind PF to KING
BULL traded Mario Chalmers, Mia PG to KING
KING traded Ricky Rubio, Min PG to BULL
KING traded Nikola Pekovic, Min C to BULL
KING traded Richard Hamilton, Chi SG to BULL

Kik Jams myi Rubion ensi kauden oletetulla noin 100 fpts arvolla, ilman tämän kauden näyttöjä.
Treidin tekoaikaan Iggy 90, West 90 - Peko n. 85, eli Rubiolle jäisi noin 95 keeper mukaanlukien, jotta treidi olisi täysin tasan. Rubio oli jo viime kaudella lähes 95 ja onkin nyt esittänyt jo merkkejä varmasta 90 tasosta ainakin.

LaJy traded Damian Lillard, Por PG to Mail
Mail traded Kyrie Irving, Cle PG to LaJy

Kotti upgreidaa keepperinsä. Kuuden pisteen hyvitys keskivertoa paremmasta keepperistä.
Jep. 6 pisteen hyvitys on aika minimaalinen verrattuna esim. tähän Holiday-treidiin.

INSU traded Brandon Jennings, Mil PG to Mail
INSU traded John Salmons, Sac SF to Mail
INSU traded Marc Gasol, Mem C to Mail
Mail traded O.J. Mayo, Dal SG to INSU
Mail traded Eric Gordon, Nor SG to INSU
Mail traded Deron Williams*, Bkn PG to INSU
Mail traded Jonas Valanciunas, Tor C to INSU

Jenningsin haku kovaan hintaan.

Jennings > Williams, Gasol = Mayo, Salmons < Gordon. Ei mitenkään törkeä lopside.

INSU traded Deron Williams*, Bkn PG to AC
INSU traded Ryan Anderson, Nor PF to AC
AC traded Corey Brewer, Den SF to INSU
AC traded David Lee, GS PF to INSU

Leen haku hinnalla millä hyvänsä.

Tätä onkin jo puitu ylempänä.

Muutenkin kausi toki täynnä enemmän tai vähemmän huonoja treidejä. Ensi kaudeksi keepperit pois ja treidaaminen mahdottomaksi, niin vältytään suhmuroinneilta. Kukadraftaaparhaiten-liiga.

En nyt oikein taas ymmärrä tätä "treidaamisen mahdottomuutta". Kuinka monta treidiä on esimerkiksi tällä kaudella vetottu?
 
Viestejä
260
Vs: Koripallo.com NBA Fantasy League 2012-2013

King James sanoi:
Ja mitä tulee La Bambasin täysin silmittömiin selityksiin Billupsin ja Wallacen arvoista, niin olet kyllä tämän liigan kykenemättömin osallistuja tekemään millään tavalla objektiivisia arvioita oman joukkueesi ollessa osallisena treideissä. Sinulla on sisäänrakennettu mekanismi hakea pelkästään lopsided tradeja, eikä sinun kanssasi yksinkertaisesti ole mahdollista neuvotella molempia osapuolia hyödyttävistä kaupoista.

Disgusting! Absolutely disgusting!

Et kai oikeasti kuvittele, että näen asiat juuri niin kuin ne tänne kirjoitan?!!! RÖHÖNAURUA!! Lähtökohtaisesti, jos en ole halukas joistain pelaajista luopumaan, hinnoittelen ne yli todellisen hinnan oletuksena ettei heistä sitä makseta. Jos maksu kuitenkin tapahtuu, teen treidin vaikken siitä erityisen innostunut olisikaan. Minun vika? En kai olisi tehnyt yhtäkään treidiä kauden aikana, mikäli kanssaosapuoli ei olisi kokenut jotenkin hyötyvänsä treidistä? Pelle!

Itsellä ei esimerkiksi mitään odotuksia Bulupsista, enkä herraa olisi edes nostanut ilman Killesin chatissä tapahtunutta "parin viikon päästä varma 70" -huudahdusta. Pelaajien arvot pystyy pyörittelemään juuri sellaisiksi kuin haluaa, sen tiedät itsekin. Wallace ei kiinnosta itseä tippakaan, mutta kyseiseen kauppaan istuu positionsa takia. Odotan todella tietoa oikesta hinnasta.
 
Status
Viestiketju on suljettu.
Ylös