Koripallo.com

Lakers - koko järviSuomen joukkue

Viestejä
2 162
Tällaset on minusta aina kiinnostavia juttuja sellasesta sisänen draama -näkökulmasta. Tiedottaako joukkue someissaan sellasia "Welcome back Dalton!" postauksia..
Ainakin Hornets toivotteli WIlliamsin lomamatkalta länsirannikolle tervetulleeksi. Mielestäni tyyliin "oli pakko sut kaupata kun tarjottiin niin paljon"
 
Viestejä
167
Eikös se ollut juuri Hornets joka tätä kauppaa ehdotti. Vähän kiusallinen tilanne sitten kun ei menekään läpi.
 
Viestejä
2 162
Hornetsin virallinen:

“We are excited to welcome Mark back to our Hornets organization. After the other team aggressively pursued Mark, we made the difficult decision to move him. We have always held great respect for Mark’s talent, work ethic, and character. We are thrilled to see him rejoin our roster as a dynamic presence at the starting center position. His return strengthens our team, and we look forward to the impact he will make on and off the court.”

Kuka mitäkin uskoo. Itse uskon että Lakers (koska pikkupakko) on kartoittanut mahdollisuudet ja laittanut linjat kuumaksi.
 

L.S

Viestejä
1 167
Ainakin Hornets toivotteli WIlliamsin lomamatkalta länsirannikolle tervetulleeksi. Mielestäni tyyliin "oli pakko sut kaupata kun tarjottiin niin paljon"

Joo, näinkin sen Hornetsin lausunnon asiasta tossa. No, nyt ei auta ku toivoa, ettei Lakersille ole yhtään isoa miestä tarjolla buyout -markkinoilta.
 
Viestejä
2 323
 
Viestejä
2 323
Keskelle keksintöä podkästissä oltiin laittamassa Lakersia tulevalla kaudella lännen semifinaaleihin. En ihan heti ostaisi tuota ideaa, mutta olenkin vihaaja.
 
Viestejä
2 861
Keskelle keksintöä podkästissä oltiin laittamassa Lakersia tulevalla kaudella lännen semifinaaleihin. En ihan heti ostaisi tuota ideaa, mutta olenkin vihaaja.

No kyllä Lakers terveenä on vahva ehdokas lännen puolella neljän joukkoon eli kotietu ekalle playoff -kierrokselle. Nykyrosterillakin joukkue on ainakin erittäin hyvä runkosarjajoukkue. Viime kaudella Lukan pelatessa runkosarjarecordi 18-10. Toki sitten playoffeissa sarjan voittaminen riippuu paljon mätchupistakin.
 
Viestejä
1 290
Keskelle keksintöä podkästissä oltiin laittamassa Lakersia tulevalla kaudella lännen semifinaaleihin. En ihan heti ostaisi tuota ideaa, mutta olenkin vihaaja.
Sama laulu mediassa vuodesta toiseen, mestarikanditaatti ja kun ei toteudu niin rosteri olikin puutteellinen ja tarvitaan "moves" and "more help". Sinänsä tuossa laulussa mitään väärää sen suhteen että kyllä Lakersin pitäisi olla aina mestarikanditaatti kun Jengissä median mukaan top5 ja top12 pelaaja sekä nyt menneellä kaudella 6th man of the year, mutta tuo loppu osuus sitä narratiivia jossa heitetäänkin aina (ihan sama montakertaa vaihdettu loppurosteri ja valkku) bussin alle mutta kauteen lähdettäessä aina rosteria ja valmentajaa gleisattu. Ja en ole vihaaja, mutta en myöskään ihan tyhmä...
 
Viestejä
171
Mäkin olen vihaaja, mutta tuota Dallasin touhua kun on katsellut, välillä on tullut sellainenkin ajatus mieleen, että Luka saattaisi hyvänä keväänä kantaa vaikka Torpan pojat toiselle kierrokselle pudotuspeleissä.
 
Viestejä
1 290
Mäkin olen vihaaja, mutta tuota Dallasin touhua kun on katsellut, välillä on tullut sellainenkin ajatus mieleen, että Luka saattaisi hyvänä keväänä kantaa vaikka Torpan pojat toiselle kierrokselle pudotuspeleissä.
Kyllä kantaa, samoin terve Ad kantoi poffeihin ja konffafinaaleihin asti, mutta eivät pystyneet kivistä rekeä vetämään loppuun asti, toisin kuin Kyrie&Love sekä Wade&Bosh joten siinä ero, yksi tähti ei riitä kärräämään Jamesia vaan niitä tarvitaan useampi ja olosuhteet kuten bubble. Lebronin kanssa voittaminen todella haastavaa ja Los Lukas sen jo yhdellä kokeiluvedolla huomasi, kyllä kiviä potkimaan joutas jo tuo urheiluhistorian suurin median luoma supertähti tuossa iässä, en vihaa, mutta naurettavaa puhua Jamesista jonain top12 pelaajana 2025 tai all the time top3, Jordan,Kobe,Wilt,Magic,Bird,Curry...ja monta muuta edellä.
 
Viestejä
1 290
Aika naurettavaa taas tuo Nick Wrightin ulina ja syyttely kun ihmisiä ei enää kiinnosta mitä vittua tekee Lebron James, jääkö, vaatiiko tradea, vaatiiko apuja(taas) vai eikö mestaruus ole tärkeää, mutta onkin tärkeää jos saa apuja ja blaaa blaa blaa.. True Lakers fanit kuten minä ovat valmiita sanomaan hei hei ja ei tuu ikävä, kaveri lupasi "ukkosta ja salamoita", mutta tuli pieni vesikuuro(bubble and the cup) ja jotain paitamyynnin kasvua, jota olisi tullut ilmankin, koska Lakers yksi suosituin ja MENESTYNEIN urheilu joukkue maailmassa ennen Lebronia ja ei tuo kunkun stintti tuonut tuohon mitään lisää, melkein päinvastoin koska Kobe would ever...Toivotaan että joku organisaatioa on niin hölmö että 50millin paskasopparin ottaa ja antaa vielä takaisin jotain hyvää, tai että tämä kausi on se viimeinen purple and goldissa ja painuu muualle vetämään farewellit ja ottaa Bronnyn ja Brucen sinne mukaan myymään maitoa ja paitoja. Lukan kanssa uudella järkevällä omistuksella uskon että ollaan taas mestarikanditaatti johon oltiiin totuttu.
 
Viestejä
3 224
Ei LeBron voita mestaruutta. Lakers tuskin niin hyvä tällä kaudella, vaikka Ayton tulikin sentteriksi. Odotukset oli kovia AD:nkin kanssa jo, mutta kuplassa voitetun lisäksi ei ole tullut jatkoa. Caruson kauppaaminen pois heikensi, ja vaikka onkin Luka nyt mukana menee vuosia kunnes mestariainesta, rakentaminen alkaa Lukan ympärille vasta tulevan kauden jälkeen koska LeBronin sopimus vie niin paljon tilaa.
 
Viestejä
1 290
Ei LeBron voita mestaruutta. Lakers tuskin niin hyvä tällä kaudella, vaikka Ayton tulikin sentteriksi. Odotukset oli kovia AD:nkin kanssa jo, mutta kuplassa voitetun lisäksi ei ole tullut jatkoa. Caruson kauppaaminen pois heikensi, ja vaikka onkin Luka nyt mukana menee vuosia kunnes mestariainesta, rakentaminen alkaa Lukan ympärille vasta tulevan kauden jälkeen koska LeBronin sopimus vie niin paljon tilaa.
Vaikeuksia ollut päästä edes suoraan poffeihin ja jääty jopa ulos myös niistä säälipleijareista, tiputtu ekalla kiekalla kotiedulla, joten kupla ja konffafinaalit mielestäni aikamoinen epäonnistuminen (jos siis ajattelee että Bron alltime top3 pelaaja)? Itse rankkaan sinne sinne top100:taan Shawn Kempin edelle edelleen, mutta se siintä. Joukkue ollut kallis ja varusteltu koko Lebronin aikakauden Lebronin tarpeisiin ja joukkueessa ollut Ad, sekä nyt hetken Luka Doncic, joten kannua olisi pitänyt nostella useammin, tai ainakin finaali käyntejä, my oppinion. Suurin ongelma ei mielestäni Lakersin kohdalla ole tuo Lebronin viemä siivu palkasta, vaan hänen tarpeensa rosterin osalta pärjätä ja ympärille rakentaminen hankalaa vaikka palkkakatto olisi rajaton. Mutta tottakai järkevää tuo 50milliä sijoittaa Lukan ympärille ensikauden jälkeen ja ei se ole mikään syy Nick isonenä Writhille raivota jos Lebukasta ei kukaan ole tässä vaiheessa kautta kiinnostunut 50millin edestä. Siintä voiko Lakers voittaa mestaruuden ensikaudella hieman erimieltä, kyllä voi ja pitäisikin voittaa koska Luka ja Bron?
 
Viestejä
767
No onneksi LeBron ja Luka ovat tyyliltään samankaltaisia pelaajia. Kumpikin kaipaa 3&D pelaajia ja puolustavan sentterin. LeBron pitää enemmän heittävistä senttereistä, joka vapauttaa korin alustan hänen ajoilleen, kun taas Luka haluaa lob kohteen. Muuten ihan sama kuka on kentällä samaan aikaan. Ongelma tulee siitä, että Lebron ja Luka molemmat ovat heikkoja off the ball pelaajia, joten eivät sovi keskenään kentälle samaan aikaan. Parasta Lakers:n kannalta olisi kaupata Lebron, mutta miten saavat takaisin jotain mikä Lakers:lle itselleen kelpaa. Suurin osa joukkueista ei halua Lebronia koska joukkueen ikä rakenne ei sovi Lebronin aikajanaan. Joten erittäin vaikea on nähdä, että Lakers Lebronista eroon pääsisi. Toisaalta en tiedä haluavatkaan. Lebron tuo rahaa joukkueeseen, vaikka ei pelillisesti Luka ja Lebron toisilleen sovikkaan. Lakers voi odottaa yhden vuoden...
 
Viestejä
1 290
Ok, melkoinen "hot take", mutta makuja on monia. LeBron oli kuitenkin vuosina 2006-2016 aika eri pelaaja kuin tällä hetkellä.
Niin paljon "hot takea" ja gleisaamista herran puolesta että ottanut samaa maustetta olla erimieltä mukaan joka perustuu kyllä ihan todellisuuteen, mutta järkevässä keskustelussa voin tulla puoliväliin vastaan ja hyvin perusteltuna en vastusta top50 pelaaja all time, mutta jos keskustelu alkaa tuolla top3 tai pahin "the goat" niin mielestäni tuo Kemp top100 ihan validi vastaus?
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös