- Viestejä
- 6 718
Skamon mittarilla toki vaisumpi kausi, mutta silti 12/12/7.Saapa nähdä vieläkö jatkaa näin huonon kauden jälkeen. Toivottavasti.
Skamon mittarilla toki vaisumpi kausi, mutta silti 12/12/7.Saapa nähdä vieläkö jatkaa näin huonon kauden jälkeen. Toivottavasti.
Skamo on kyllä pelimies, myös joukkuepelaaja. Ongelma lievän kiukuttelun ohella on yksinkertaisesti, että kunto ei kestä nopestempoisessa pelissä. Fysiikan pettäessä luonnollisesti heitto ei putoa puolustusaktiivisuudesta puhumattakaan.Skamon mittarilla toki vaisumpi kausi, mutta silti 12/12/7.
Kipinä tuskin koskaan on vielä pelannut sellaista pallonhallintaa, jossa tuomari olisi ollut yleisön mielestä edes vähän kartalla. Se on ainakin selvää, että kukaan ei ole koskaan puolustanut Kipinän pelaajaa niin, että ei olisi "roikkunut" pelaajassa. Minusta Kipinän katsomossa on ollut aina vaaran tuntua erittäin huonolla tavalla. En ole yllättynyt tästä mitenkään.Paikalla olleena voin todeta, että Kipinän kannattajat huutelivat pitkin pelin ensinnäkin täysin out of the box huutoja erotuomarien ratkaisuista. Käytös osoitti täyttä tietämättömyyttä koripallon säännöistä ja väinputämätyömyyttä.myös vastustaja joukkuetta kohtaan.
Ja kyllä rasistisia kommentteja kuului.
Järjestystä ylläitävät henkilöt kun nyt ovat oman kylän väkeä.
Tästä olen hieman eri mieltä. Olet ihan oikeassa Skamon heikkouksissa, mutta ei tämä homma ole Skamoon kaatunut. Mies kuitenkin johtaa joukkueessa syötöissä ja levyissä, on riistoissa toisena ja pistekeskiarvokin kaksinumeroisissa. Skoraamisessa ja asenteessa tällä kaudella ollut eniten toivomisen varaa. Oikeasti Skamo on loistava tyyppi tuohon. Vähän kaipaisi enemmän tsemppiä, mutta oikeasti joukkue kaipaisi tuohon yhden hyvän pelaajan lisää. Joukkueessa on ihan riittävän laaja rotaatio, mutta sellainen takuuvarma korintekijä puuttuu.Toki toki Skamo jatkaa, mikseipä jatkaisi. Kevään soittorumban jälkeen eri joukkueisiin päätyy jatkamaan Topossa. Kuuluu kalustoon. Niinkuin tiedetään on joukkueelle mahdollisuus tai uhka, usein kääntyy tohon jälkimmäiseen. Ei todellakaan mikään joukkuepelaaja joka tsemppaisi, kannustaisi, iloitsisi jne. kentällä. Ennen kuin fysiikka pelissä pettää niin sitä ennen usein on jo henkinen kantti pettänyt. Toki tolla kokemuksella pärjää tässä sarjassa ihan ok. vielä useammankin vuoden. Tässä kohtaa kautta tollaisen kokeneen konkarin pitäisi ottaa joukkue reppuun ja syttyä näihin pudotus peleihin. Ei mitään kyllä kaverin otteita ja kiukuttelua mukava katella ensi kaudellakin.
Tästä olen hieman eri mieltä. Olet ihan oikeassa Skamon heikkouksissa, mutta ei tämä homma ole Skamoon kaatunut. Mies kuitenkin johtaa joukkueessa syötöissä ja levyissä, on riistoissa toisena ja pistekeskiarvokin kaksinumeroisissa. Skoraamisessa ja asenteessa tällä kaudella ollut eniten toivomisen varaa. Oikeasti Skamo on loistava tyyppi tuohon. Vähän kaipaisi enemmän tsemppiä, mutta oikeasti joukkue kaipaisi tuohon yhden hyvän pelaajan lisää. Joukkueessa on ihan riittävän laaja rotaatio, mutta sellainen takuuvarma korintekijä puuttuu.
Tämä on loistava pointti, avaako tämä ovea Huiman yllätykselle? Lahti pelasi jo runkosarjan lopun ailahtelevasti ilman Sullivania ja Kuukkasta.. ”lepuutus” kuulostaa selittelyltä, miksi muuten kukaan olisi toista kuukautta peleistä sivussa tai muutaman minuutin peliajalla. Abbey JBAn pelin sielu ja palaamassa tänään kokoonpanoon, kipinä todella isosti jenkkikolmikon varassa, toki nyt tärkeimmät suomalaiset palanneet myöskin kokoonpanoon.Onpa mielenkiintoinen Divari kausi.
Nyt harmittavasti alkaa kauden rasitukset näkymään vähän joka joukkueella. Oulun yksi jenkki putosi pois, LaBassa, Sullivan pois ja näyttää että luvassa on lisää poissaoloja kun joutuu "lepuuttaa" esim. Kuukkasta ja Williamsia, Kipinältä pari jenkkiä loukkaantuneena, JBA taitaa myös olla avainpelaajia loukkaantuneena.
Huimalla taitaa olla paras tilanne loukkaantumisien suhteen?
Hba kaatui yhdellä jenkillä. Kotimaiset tosi kovia siinä pelissä.Tämä on loistava pointti, avaako tämä ovea Huiman yllätykselle? Lahti pelasi jo runkosarjan lopun ailahtelevasti ilman Sullivania ja Kuukkasta.. ”lepuutus” kuulostaa selittelyltä, miksi muuten kukaan olisi toista kuukautta peleistä sivussa tai muutaman minuutin peliajalla. Abbey JBAn pelin sielu ja palaamassa tänään kokoonpanoon, kipinä todella isosti jenkkikolmikon varassa, toki nyt tärkeimmät suomalaiset palanneet myöskin kokoonpanoon.
Kyllä Kipinän pitää löytää Jban heikot kohdat ja iskeä niihin. Jos täydellä rosterilla niin pitäisi kyllä hoitua. Tänään Jba taas kerran täysin Abbeyn varassa. Pyrintö pehmoinen ja säyseä koko edusta huolimatta. On se jumalauta kumma ku ei 2 metriset korinalus pelaajat pärjää selkeästi pienemmille pakeille.Olipa hankala peli JBA:lla tänään. Pakki piti varsinkin ekalla puolikkaalla varsin hyvin, mutta hyökkäyspelaaminen jäi liian usein aika staattiseksi pallon siirtelyksi kaarella. Ei oikein saatu oikeita heittoja oikeille miehille. Pyrintö tsemppasi hyvin loppuun. Kipinää vastaan tulee sitten ihan erilainen sarja, kun oletuksena on, että saadaan omat heitot hyökkäyspäässä helpommin, mutta pakissa luvassa paljon hikeä, pettymyksiä ja virheitä. Ehdottoman hieno juttu, että on tuollainen paikallissarja ja matseissa taatusti fiilistä kummassakin kaupungissa.
Olipa hankala peli JBA:lla tänään. Pakki piti varsinkin ekalla puolikkaalla varsin hyvin, mutta hyökkäyspelaaminen jäi liian usein aika staattiseksi pallon siirtelyksi kaarella. Ei oikein saatu oikeita heittoja oikeille miehille. Pyrintö tsemppasi hyvin loppuun. Kipinää vastaan tulee sitten ihan erilainen sarja, kun oletuksena on, että saadaan omat heitot hyökkäyspäässä helpommin, mutta pakissa luvassa paljon hikeä, pettymyksiä ja virheitä. Ehdottoman hieno juttu, että on tuollainen paikallissarja ja matseissa taatusti fiilistä kummassakin kaupungissa.
Jos kipinä pelaa yhdellä henkilöä, niin se on jba:lle 3-0Kipinää vastaan tulee tasainen vääntö, ne kuuluisat pienet asiat ratkaisevat.
Oli kyllä nihkee peli jba:lta. Täysin Abbeyn varassa, joka teki ensimmäisellä puoliajalla 7min 17 pistettä. Hyvänä heittopäivänä kaatuu kuka tuhansa, eilen kolmoset 5/30. Pyrinnöllä 22 menetystä ja kotijoukkueella 6, se ratkaisi pelin. Kipinää vastaan Jyväskylä jää liian pieneksi ja veikkaan että sarja menee 3-1 kipinälle. Ois kyllä kiva jos joskus pelattaisiin taas korisliigaa keski-suomessa. Taitaa olla Lahden vuoro tänä vuonna.Olipa hankala peli JBA:lla tänään. Pakki piti varsinkin ekalla puolikkaalla varsin hyvin, mutta hyökkäyspelaaminen jäi liian usein aika staattiseksi pallon siirtelyksi kaarella. Ei oikein saatu oikeita heittoja oikeille miehille. Pyrintö tsemppasi hyvin loppuun. Kipinää vastaan tulee sitten ihan erilainen sarja, kun oletuksena on, että saadaan omat heitot hyökkäyspäässä helpommin, mutta pakissa luvassa paljon hikeä, pettymyksiä ja virheitä. Ehdottoman hieno juttu, että on tuollainen paikallissarja ja matseissa taatusti fiilistä kummassakin kaupungissa.