- Viestejä
- 864

Grizzlies' Ja Morant to undergo season-ending shoulder surgery | NBA.com
The two-time All-Star led Memphis to a winning record when he played after a league-mandated suspension this season.
Puolustus on osa peliä, jos joku päättää "levätä" niin se on hänen päätöksensä ja se lepäämisjaksot pitää laskea pelaajan yleiseen puolustus taitoon. Kuten ei voi pelaajan heitoista poistaa niitä heittoja, jotka on huonoja ratkaisuja, koska silloinhan minäkin heitän kaikki heitot sisään. Koska kaikki ohi menneet on huonoja heittoja. Pelaajat taitoa (hyökkäys ja puolustus) ei voi vain määritellä silloin kun pelaaja pelaa hyvin vaan kyllä se pelaajan taito pitää määritellä sillä kuinka hyvä hän on keskimäärin.Melkein sanoisin (mutta en ihan kuitenkaan), että Suomen valtakunnan rajojen sisältä ei löydy yhtään yhtä hyvää puolustajaa kuin huonoin NBA-vakirotaatiossa oleva pelaaja.
A) NBA-kausi on ihan pirun pitkä
B) Hyökkäys on paras puolustus
Se 82 matsia kaikkine matkustamisineen, kahden viikon vieraskiertueet, pelaamisen fyysinen rasitus ja vastustajien ihan hullu taso, niin joskus (itseltäkin) unohtuu kuinka hurja urakka tuo on. Siinä ei vain voi vetää joka pelin joka minuuttia molemmissa päissä 110 %.
Joten siellä on aika monta kaveria, jotka "lepäävät" pakissa, jotta puolestaan riittää energiaa hyökkäykseen.
Koska B. Nyky-NBA:ssa paremmalla hyökkäämisellä parantaa voittamisen todennäköisyyttä enemmän kuin paremmalla puolustamisella. Se energiamäärä mikä puolustukseen pistetään ei vain "tuota" yhtä paljon kuin toisessa päässä.
Erittäin ikävä uutinen. Tullut katseltua useampikin Memphisin matsi Ja:n paluun jälkeen.![]()
Grizzlies' Ja Morant to undergo season-ending shoulder surgery | NBA.com
The two-time All-Star led Memphis to a winning record when he played after a league-mandated suspension this season.www.nba.com
Ei ole mikään pelaajan "päätös" että minuapa ei nyt nappaa ja lasketaan vain ne kun nappaa. Kyllä se on ihan yleisesti tuon 82 (+pleijarit) kauden tuotosta ja ihan yhteinen päätös valmennuksen kanssa. Samat jätkät sitten pudotuspeleissä kykenevät nostamaan puolustuspelinsä tasoa mittavasti.Puolustus on osa peliä, jos joku päättää "levätä" niin se on hänen päätöksensä ja se lepäämisjaksot pitää laskea pelaajan yleiseen puolustus taitoon.
Tasan 0 4/5-paikkojen pakittajaa, jotka olisivat edes samalla sivulla mainittavia Markkasen kanssa.Ei nyt ihan läntisestä 4 -divarista varmaankaan montaa NBA tason puolustajaa löydy, mutta väittäisin, että Suomesta löytyy jopa Markkastakin parempia puolustajia ja Lauri ei edes ole lähelläkään Utah:n huonointa puolustajaa.
Että kenen? Tuomaksen?...mutta jos heidän taitonsa ja asenteensa siirrettäisiin Markkasen kroppaan niin Lauri olisi kertaheitolla parempi pelaaja kokonaisvaltaisesti.
Pikkusen joutuu kyllä epäillä. Oisko heittää esimerkkiä?Ei nyt ihan läntisestä 4 -divarista varmaankaan montaa NBA tason puolustajaa löydy, mutta väittäisin, että Suomesta löytyy jopa Markkastakin parempia puolustajia ja Lauri ei edes ole lähelläkään Utah:n huonointa puolustajaa.
Ihan perus runkosarjaan kuuluva asia että tulee näitä ohipelejä ihan kaikille, siintä että joukke y hävis joukkueelle x joka taas voitti joukkueen c ei kannata vetää mitään ihmeempiä johtopäätöksiä. Heikko peli tosiaan bostonilta, samoin järviset ottivat pienen selkäsaunan Sunsin big threeltä