Ei ne markkinat tyhjät oo... rahapussi mistä maksaa on -jos ei nyt tyhjä- niin ohkanen kuitenkin.Toivottavasti löytävät korvaajan nopeasti sillä muuten jää kovin vajaaksi toi nelospaikka. Markkinat olivat surkeat sheriffin sormivamman aikoihin, lienevätkö yhtään paremmat nytkään.
Luulisi ettei se ihan tyhjä ole. Tuskin Vilpas on budjetoinut tuota 1500 katsojan keskiarvoa ja yhtään vaihtoa ei ole tehty.Ei ne markkinat tyhjät oo... rahapussi mistä maksaa on -jos ei nyt tyhjä- niin ohkanen kuitenkin.
Joo varmasti tää kausi plussalla... viimeise pari kautta huhujen mukaan pienellä miinuksella. Mut sit kait siellä varaudutaan myös tohon koronatuki asiaan... joka syö sit kanssa isosti jos toteutuu. Minä en mistään mitään varmaa tiedä, mut laskukonetta ja päässälasku taitoa omaan kylläLuulisi ettei se ihan tyhjä ole. Tuskin Vilpas on budjetoinut tuota 1500 katsojan keskiarvoa ja yhtään vaihtoa ei ole tehty.
Eikös Korihait persraiskattu Salohallis ?
Mut vois tulla se toinen, eikä siis ottavana toista![]()
Kielenkäyttöä pari napsua asiallisemmaksi, kiitos.Saattaa olla. Mut sanotaan sitte että eka persraiskaus vieraissa
Juu olis tosiaan kiva tietää mistä tuollainen huhu on peräisin? Ei ainakaan ole ulos tultu asian tiimoilta. Mäkynen jo keskiviikon pelissä kommentoi että Sheriffillä pientä vaivaa mutta pelaa silti. Ja pienestä vammasta puhui myös Toiviainen.Mikä sen Sheriffin kohtalo nyt on..onko pelit pelattu vai..?
Kännykkä, netflix ja lukemattomat muut mahdollisuudet liikunnan ulkopuolella vähentää juniorimääriä kautta linjan jokaisessa lajissa.Tiukkaa taloutta on seuran pakko noudattaa, vanhoja velkoja vielä olemassa ihan reilusti. Seuran talouden kannalta katastrofaalista on junnujen katoaminen joukkueista. SSS kertoi että vuodessa pelaajamäärä on laskenut 106:lla. Vilppaassa koripalloa harrastaa enää 279 pelaajaa, parhaimmillaan seurassa oli pelaajia yli 500. (SSS luvut heittää vähän koripalloliiton luvuista, mittasuhde saman kaltainen)
Jos lasketaan että pienimmät maksaa muutaman satasen, vanhemmat yli 500€ kaudessa, on seuran kassasta tästä syystä kadonnut kymmeniä tuhansia euroja, ehkä jopa lähes 100.000€ kaudessa. Silti kulut kasvaa ja henkilöstöä on reilusti tämän kokoiseen seuraan. Junnut kuitenkin kuittaavat toimiston, toimiston henkilöstön jne kuluista leijonanosan.
Seura on siis tilanteessa jossa on pakko vähentää henkilökuntaa ja kuluja, ainakin 2 ukkoa pihalle, ei ole vaihtoehtoja, paitsi konkurssi.
Eli jotain tehdään väärin seurassa, jokin karkoittaa junnut. Selitys ei ole pelkästään pienenevät ikäluokat, samaan aikaan Viestin lentopallo on lähes tuplannut harrastajamäärät, nyt siellä pelaa jo reilu 170 junnua. Tätä menoa lentopallo menee koripallon ohi, ei olisi uskonut viisi vuotta sitten että tällainen skenaario on näkyvissä. Ja huomio, Viestissä 1 palkattu työntekijä.
Seura ei kasvata pelaajia liigaan, ja nykyisetkin junnut lopettavat, tilanne on erittäin huolestuttava. Kaiken lisäksi valmentajia ei saada mistään junnuille, aikamoinen lumipallo-efekti.
Tässä kokonaisuudessa on valitettavan sama tuleeko vielä uusia jenkkejä, isot linjat on seurassa vedettävä uusiksi pikaisesti.
Tästä syystä on pidettävä jalat maassa vahvistusten suhteen, perusasiat kuntoon että Salossa pelataan Korisliigaa vielä vuosien päästäkin.
Se mihin me fanit voidaan vaikuttaa, kaikki Salohalliin katsomaan pelejä ja siten tukemaan seuraa, se on tärkeä avain talouden eheyttämiseen.
Varmasti näin. Vaan tarvitaanko nyt edes korvaajaa? Tääkin juttu on taas lähtenyt jonkun kuulopuheista. Aika nopeesti Sheriffin sormivammasta tiedotettiin ja nyt on ollut ihmeen hiljasta.Hyvää pohdintaa mutta mitä vaikuttaa korvaajan hankintaan. Paitsi sen että voidaan olla hankkimatta ja pelataan yksi kotiottelu pudotuspeleissä. Kassanhoitaja ei kiitä siinäkään tilanteessa. Korvaajan hankinta saattaa maksaa 5-10000 lisää riippuu millainen ukko löytyy jos löytyy. Neljän joukkoon jos itsensä kairaa niin väitän että saldo on positiivinen.
Vilpas pääsee Ukissa ekana uuteen areenaan 5.3
Kännykkä, netflix ja lukemattomat muut mahdollisuudet liikunnan ulkopuolella vähentää juniorimääriä kautta linjan jokaisessa lajissa.
Toisaalta suurimmissa kaupungeissa sinkkuja ym. lapsettomia vasta viliseekin, ja moni lapsiperhekin muuttaa pienempään ympäryskuntaan tarvitessaan lisää tilaaVuonna 2012 syntyi Suomessa 60000 lasta, 2022 vain 45000. Kasvukeskusten ulkopuolella ero saattaa olla vielä suurempi. Monessa seurassa ja lajissa tulee vielä raju pudotus junnujen määrissä. Tiputus varmaan näkyykin jo muutamilla paikkakunnilla.
On se joillain paikoilla näinkin. Pointtina oli, että tiputus on tuota tasoa joka puolella. Mutta sitten on vielä kouvolat ja kotkat (ja tähän ryhmään kuuluu valtaosa Suomesta), missä väestöennusteet näyttää punaista pahemman kerran.Toisaalta suurimmissa kaupungeissa sinkkuja ym. lapsettomia vasta viliseekin, ja moni lapsiperhekin muuttaa pienempään ympäryskuntaan tarvitessaan lisää tilaa