Kunpa Suomen koripallomaajoukkueen päävalmentajalla olisi tällainen karisma, tietopohja, itseluottamus ja kyky selkeään ilmaisuun. Ehkä joskus tulevaisuudessa.
On helppo nähdä, miksi Iisalo on maailmalla niin pidetty. Session alkupuolella oli kohta, jossa yksi mallisuorituksia tehneistä nuorista pelaajista vaihtoi paikkaa laiskasti, ja Iisalo puuttui asiaan välittömästi - mutta älykkäällä tavalla.
Sen sijaan, että olisi perisuomalaisen tapaan joko ottanut lommon omaan auktoriteettiinsa pitämällä ylikohteliaasti suunsa kiinni tai balkanilaiseen tapaan nolannut pelaajanrivie huutamalla "Lakkaa tuhlaamasta aikaani tuolla laahustamisella!", Iisalo muutti tuonkin hetken oppimiskokemukseksi. Hän muistutti pelaajaa napakasti mutta ystävällisesti siitä, että tekemällä tällaiset pikkuasiatkin aktiivisesti ohjeiden mukaan voi luoda itsestään ammattilaisuralla paremman ensivaikutelman. Katsomohan oli täynnä valmentajia.
Pelaaja sai rivien välissä tarpeellisen näpäytyksen, valmentajan asema tilanteen pomona säilyi, mutta ketään ei nolattu ja muut pelaajat eivät joutuneet kärsimään yhden mokasta. Ja seuraavalla kerralla kyseinen kaveri taatusti liikutti jalkojaan nopeammin.
Hieno video, ja Iisalosta tullut kyllä erinomainen esiintyjä. Toisaalta, kun tietää mistä puhuu, eli on perehtynyt asiaansa, se on hyvä perusta.
On myös upeaa, että koripallo oli taas hyvin esillä urheilugaalassa, ja korisvalmentaja toista vuotta peräkkäin Suomen vuoden valmentaja. Kertoo paljon Iisalosta ja Herbertistä, mutta myös suomalaisen korisvalmennuksen tasosta.
Kyllähän Iisalo voisi tietysti maajoukkueessakin varmaan jossain vaiheessa valmentaa, mutta eiköhän ole kaikkien suomalaisten korisihmistenkin etu, että hän takoo nyt NBA:ssa, kun rauta on kuumaa. Eihän tullaista mahdollisuutta ole ollut koskaan suomalaisessa valmennuksessa. Omassa urakiidossaan hän on samalla myös mahtava lähettiläs Suomi-korikselle.
Ja voi olla, ettei liitolta ihan heti löyty rahaa 5-10 miljoonan dollarin vuosipalkkioon, jollaisia maksetaan alemman kastin NBA:n päävalmentajille, jollaiseen rooliin Iisalolla on kohtalaisen hyvät mahdollisuudet ihan lähivuosien aikana. Ja tietty Suomen verosysteemit tekevät yhtälöstä vielä tuplasti vaikeamman.