- Viestejä
- 861
Tarjoaakohan "kuukauden parhaat luvut" silloin joku muu yritys kuin tämä Rantalainen?Maaliskuun pelaaja julkaistaan varmaankin 13.4.
En ainakaan itse haluaisi yrityskumppanina tulevan yhdistetyksi tällaiseen laiskuuteen.
Tarjoaakohan "kuukauden parhaat luvut" silloin joku muu yritys kuin tämä Rantalainen?Maaliskuun pelaaja julkaistaan varmaankin 13.4.
No nyt kun tämän kirjoittaa, niin kohta se sitten ilmoitetaan..
Eikö tässäkin ole Noccoa ja Valopilkkua ollut aiemmin? Ei ilmeisesti kovin tyytyväistä yhteistyökumppania tämän sähellyksen tiimoilta, kun ei yhtäkään nimisponssia olla saatu edes kokonaista kalenterivuotta pidettyä mukana.Tarjoaakohan "kuukauden parhaat luvut" silloin joku muu yritys kuin tämä Rantalainen?
En ainakaan itse haluaisi yrityskumppanina tulevan yhdistetyksi tällaiseen laiskuuteen.
Kyllä nuo ensimmäisen kierroksen otteluiden ajankohdat on jo selvillä kun lippujakin myyty peleihin jo maanantaista saakka. Vanhassa tulospalvelussahan nuo ajankohdat kyllä näkyivät jo ennen kuin joukkueitakaan oli selvillä.Pudotuspelien otteluparit kai ratkesi eilen illalla vähän ennen ysiä ja se pudotuspelien ohjelma on aika monen palan palapeli. Siellä liiton toimistolla aivan varmasti tehdään töitä tämän parissa. Kyllä se varmasti sieltä tämän päivän aikana tulee, mutta annetaan nyt vähän aikaa, ennen kuin aletaan kiukutella.
Katajan ja Vilppaan keskinäinen järjestys sarjassa ei ollut tiedossa ennen viimeistä kierrosta. Seurat voivat toki myydä lippuja tietämättä sitä, kuka on vastassa. Mutta ei liitto voi julkistaa sarjaohjelmaa, ennen kuin edellinen vaihe on pelattu loppuun. Ja ne vanhassa tulospalvelussa näkyneet ajankohdat saattoivat muuttua esim. hallien varaustilanteen takia. Uutta tulospalvelua voi kritisoida ihan aiheesta monestakin eri syystä. Mutta tätä nyt on kyllä turha sen piikkiin yrittää laittaa.
Ihmettelin tätä samaa. Tajusin vasta eilen neljältä, että kaikki pelit alkavatkin vasta klo 19, kun neljältä aukaisin Ruudun katsoakseni pelin. Luulin, että olisi porrastus käytössä.Olikohan joku erityinen syy aloittaa matsit eilen vasta klo 19? Ihmiset on aika konservatiivisia usein aikataulujensa suhteen, erityisesti lapsiperheissä la-ilta voi olla aika tärkeäkin.
Tuumasin, että vaikuttikohan esim. Salon katsojamäärään?![]()
Olikohan joku erityinen syy aloittaa matsit eilen vasta klo 19? Ihmiset on aika konservatiivisia usein aikataulujensa suhteen, erityisesti lapsiperheissä la-ilta voi olla aika tärkeäkin.
Tuumasin, että vaikuttikohan esim. Salon katsojamäärään?![]()
Pudotuspeleissä otteluiden on alettava samaan aikaan, etteivät joukkueet pääse taktikoimaan ottelutuloksilla.Salon ottelun kohdalla kellonajan saneli se, että kyseinen peli tuli Jimiltä. Sitä en tiedä minkä takia kaikki muutkin pelit alkoivat klo 19.
Täh? Mitäs taktikoitavaa eri otteluparien joukkueilla on toisten otteluparien tuloksista?Pudotuspeleissä otteluiden on alettava samaan aikaan, etteivät joukkueet pääse taktikoimaan ottelutuloksilla.
Ymmärtääkseni jotain tällaista kokeiltiin silloin kun Mika Sohlberg oli mukana Hongassa. Ongelma vaan kaatui siihen että ei löytynyt yhteistä linjaa mihin suuntaan Liigaa olisi tullut kehittää. Isot seurat halusivat yhdenlaista toimintaa, pienillä oli ihan erilaiset intressit. Ei ollut pitkäaikainen kokeilu. Tietysti voisi olla hieman homogeenisempi joukkuerakenne nykyään, kun valtaosa joukkueen rostereista on ammattilaisia ja seuraorganisaatiotkin ovat parantuneet.Mä aloin ihan vakavissani miettiä, voisiko se toimia, jos liigaseurat irtautuisivat kokonaan liitosta ja perustaisivat oman sarjan, jota myös keskenään pyörittäisivät? Eli vastaisivat sarjan pyörittämisestä käytännössä, markkinoinnista, tv-oikeuksista ja yhteistyökumppanuuksista.
Taas kun on vuoden varren saanut sivusta seurata liiton puuhastelua, niin on herännyt kaikenlaisia ajatuksia kotimaisen koriksen kehittämisestä ohi liiton.
Tähän varmaan joku heti kommentoi, että mites europelit. Mites se? Imho ei olisi minkäänlainen menetys, jos kotimaiset seurat eivät enää jatkossa osallistuisi europeleihin. Ne kun eivät tunnu kiinnostavan yleisöä, eikä oikein edes seurojakaan.
Tää rakenne kuitenkin mahdollistaisi sen, että voitaisiin palkata ammattimarkkinoija ja ammattimyyjä. Näiden tehtävä olisi sitten myydä ja markkinoida koko sarjaa, eikä niinkään palvella yksittäisiä seuroja. Olen jo pitkään ollut sitä mieltä, että seurojen ei kannattaisi ainakaan itsekseen näitä asioita yrittää hoitaa, koska resurssit eivät riitä. Lisäksi ainakin tällä hetkellä mitkään liigajoukkueet eivät kilpaile samoista katsojista, joten sekin puoltaa ajatusta yhteistyöstä.Enkä kyllä usko että itsenäinen organisaatio tulisi ainakaan seuroille edullisemmaksi, ostopalveluna pitäisi hankkia todella paljon asioita.
Ymmärtääkseni siellä on Liitonkin puolella ollut useitakin yrityksiä palkata tuollaisia ammattimarkkinoijia mutta kovin ovat jääneet lyhytikäisiksi yrityksiksi. Taisi olla juuri tuolla Sohlbergin aikakaudella kun kokeiltiin sitä Sparliigaakin, lyhyeksi jäi.Tää rakenne kuitenkin mahdollistaisi sen, että voitaisiin palkata ammattimarkkinoija ja ammattimyyjä. Näiden tehtävä olisi sitten myydä ja markkinoida koko sarjaa, eikä niinkään palvella yksittäisiä seuroja. Olen jo pitkään ollut sitä mieltä, että seurojen ei kannattaisi ainakaan itsekseen näitä asioita yrittää hoitaa, koska resurssit eivät riitä. Lisäksi ainakin tällä hetkellä mitkään liigajoukkueet eivät kilpaile samoista katsojista, joten sekin puoltaa ajatusta yhteistyöstä.
Liiton näytöt ovat valitettavasti kovin ohuita sarjan minkäänlaisessa edistämisessä. Saa olla eri mieltä, mutta mun mielestä kotimainen pääsarjakoripalloilu ei ole kehittynyt 30 vuodessa kovinkaan merkittävästi. Siis tuote- ja brändimielessä. Pelaamisen taso on totta kai sitten aivan eri keskustelu.
Eikös siellä koripalloa myydä, mutta ei niinkään Korisliigaa vaan Susijengiä.Ymmärtääkseni siellä on Liitonkin puolella ollut useitakin yrityksiä palkata tuollaisia ammattimarkkinoijia mutta kovin ovat jääneet lyhytikäisiksi yrityksiksi
Pelin taso on varmasti mennyt vähän eteenpäinkin.Pelaamisen taso on totta kai sitten aivan eri kekeskustelu.
Sama juttu Korisliigalla on kuin ihan joka muulla sarjalla Suomessa. Pelaajista tulee tähtiä ulkomailla ja sitten kun siirtyvät kotimaahan takaisin, ovat kiinnostavia. Toki kokeneemmat usein myös osaavat olla rentoja maastatteluissa ja heittää sopivaa läppää, mistä yleisö tykkää.Eikös siellä koripalloa myydä, mutta ei niinkään Korisliigaa vaan Susijengiä.
Pelin taso on varmasti mennyt vähän eteenpäinkin.
Tämän päivän Antero Lehdon lopettamisuutisen myötä sitä vain alkaa miettimään, että ovatko pelaajat kiinnostavia? Adler on, mutta ketkä on ne esim. yhdeksän muuta?
Liittoa voidaan toki syyttää markkinoinin puutteesta, mutta mitä pitäisi markkinoida? Sarja on vähän mauton ja hajuton.