- Viestejä
- 2 555
Kuka palkittiin tilastointi-uudistuksen menestyksekkäästä läpiviennistä?Eikös tänään ole kauden päätösgaala? Ei taida liiton somevastaava olla paikalla.
Kuka palkittiin tilastointi-uudistuksen menestyksekkäästä läpiviennistä?Eikös tänään ole kauden päätösgaala? Ei taida liiton somevastaava olla paikalla.
Hyvin on pidetty salassa.Eikös tänään ole kauden päätösgaala? Ei taida liiton somevastaava olla paikalla.
Myönnän että en ole täysin perillä kaikista kiemuroista tämän suhteen, mutta tämä on mielestäni täysin ylimitoitetuksi vuosien mittaan muodostunut juttu.Jos otteluita halutaan lisätä niin kautta pitäisi pidentää. Mutta se taas ei kelpaa kaikille kun jenkeille pitäisi maksaa kuukauden pidempään.
Tätä mä vähän ihmettelen. Eräässä jalkapallo podissa puhuttiin Ruotsin futis kulttuurista ja sama koskee siellä myös kiekkoa.Nythän korisliigaa ei ole mahdollista pelata "halvalla" jengillä, koska sarjasta tippuu ja samalla häviää kiinnostusta
Eipä tänä "modernina" aikana kotimaisia ole ihan hirveää määrää ulkomaille viety.Hyviä pointteja. Ja kuinka paljon tämä pelimäärien vähentämisen myötä lisääntynyt harjoittelu on nostanut Korisliigan tasoa?
Sikäli virheellistä tietoa että alle 20k kalenterivuodessa tienaava jenkki EI maksa lähdeveroa. Jos syysksudelta maksaa 19,9k ja keväältä samoin, palkka on verovapaa. Todennäköisesti jotain eläke tms maksuja täytyy maksaa, mutta noilla tuloilla ei makseta lähdeveroa.Myönnän että en ole täysin perillä kaikista kiemuroista tämän suhteen, mutta tämä on mielestäni täysin ylimitoitetuksi vuosien mittaan muodostunut juttu.
Se Suomessa oleskelun aikaraja on kuusi kuukautta. Vaikka jenkkipelaaja saapuisi viikko ennen kauden alkua, kuusi kuukautta tulee täyteen kaikilla pudotuspelijoukkueilla. Toki jos ylläpitää nk. sirkusta ja yksikään pelaaja ei kovin montaa kuukautta seurassa viihdy, sitten tietysti jäädään alle. Mutta silläkin lennättelyllä on omat kustannuksensa.
Eivätkä jenkit myöskään veroitta selviä, vaan maksetaan 35 % lähdevero joka tapauksessa. Eivätkä läheskään kaikki Korisliigaan tulevat jenkit ole niin kovapalkkaisia, että marginaali% huitelisi maksimeissa. Sivukulut toki sitten <6kk jäämällä säästää.
Ja siltäkään osin en usko, että pelaajia tänne saa halvemmalla sillä perusteella, että kausi muuten alkaa vasta lokakuun ekalla viikolla. Totta kai siltä lisäajalta pitää palkkaa maksaa, mutta se nyt on kokonaiskuvassa jälleen suht marginaalisia summia.
(Ja mielestäni kyllä voidaan pelata tiiviimminkin kauden aikana.)
Eipä ole tosiaan...kun ei taso riitä ja kotimaan liigassa penkillä ei kehity. Onneksi on akatemioita A-divarissa, joissa ei jenkeille ole sijaa, pelaavat hyvää korista.Eipä tänä "modernina" aikana kotimaisia ole ihan hirveää määrää ulkomaille viety.
Onko tähän linkkiä?Sikäli virheellistä tietoa että alle 20k kalenterivuodessa tienaava jenkki EI maksa lähdeveroa. Jos syysksudelta maksaa 19,9k ja keväältä samoin, palkka on verovapaa. Todennäköisesti jotain eläke tms maksuja täytyy maksaa, mutta noilla tuloilla ei makseta lähdeveroa.
Onko tähän linkkiä?
Eli toiminta täysin avustuksen varassa. Tuotoilla katettiin 40 % toiminnan kuluista, loppu suoraan miinusta viivan alle.Kallis mestaruus.
![]()
Karut ovat prosentit, mutta kun 770 000 euron liikevaihdosta 40 % tulee kuitenkin muualta, niin taitaa se olla euromääräisesti yksi Korisliigan suurimpia summia. Siinä hallissa missä Seagulls toimii, tuo on ihan komea summa.Eli toiminta täysin avustuksen varassa. Tuotoilla katettiin 40 % toiminnan kuluista, loppu suoraan miinusta viivan alle.
Kiitos.
Kyse on siis Suomen ja USA:n välisestä verosopimuksesta. Verottoman vuositulon yläraja on 20 000 dollaria eli nykykurssilla noin 17 800 euroa. Jenkkien sopimukset ovatkin usein taala-sopimuksia, jotta tässä asiassa ei tule ongelmia valuuttakurssien vaihtelusta.
Eikai ottelumääriä sen perusteella ole päätetty?Kiitos.
Tosin verovapaahan se ei ole, vaan sitten verot vain maksetaan jenkkeihin. Missä toki vero% ovat matalammat. Jenkithän eivät oman maansa veroviranomaisesta pääse eroon kuin lähes luopumalla kansalaisuudestaan.
Silti olen sitä mieltä, että isossa kuvassa nämä jenkkien veroetuihin perustuvat säästöt ovat sen verran pieniä summia, että siltä pohjalta ei pitäisi ottelumääriä päättää.
Ei toki. Mutta kun tässä keskusteltiin, että ottelumäärää ei voida lisätä, koska kautta ei voida pidentää, koska jenkkien veroetu.Eikai ottelumääriä sen perusteella ole päätetty?