Koripallo.com

Naisten 1-divari 2010 -2011

Vasuri

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Fiiliksellä beibi veti Edu Kettunen.Jos eilistä BC-Pyrintö peliä ajattelee, veti Nokia juuri näin.Pyrinnön valmennus mielestäni tappaa fiiliksen peluuttamalla kihkeässä paikallispelissä koko penkkiä.Kyllä kokeneet sm sarja pelaajat fiiliksen osaa ottaa kentältä,eikä penkillä istuen.H-H-H ja Niemi minuutit 35:teen alkaa jotain tapahtumaan.
 

Nokialainen

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Nokialaista nais- ja juniorikoripalloa pitkään seuranneena laitan nyt sitten oman kauhani soppaan, kun nyt täällä näin villisti keskustellaan aiheesta. Ensinnäkin joukkue on mielestäni tällä hetkellä menossa oikeaan suuntaan. Hyvästä koripallosta ollaan vielä aika kaukana, mutta ehkä siihenkin vielä tämän kauden aikana päästään. Puolustus on jo välillä kohdillaan, mutta hyökkäyspäähän tarvitaan vielä paljon lisää...niin, mitä? Eilinen peli Pyrintöä vastaan ei toki ollut parasta näytöstä hyökkäyksestä, mutta pääosin samat ongelmat siellä taisivat toistua kuin muissakin peleissä.
Ensinnäkin heittovoima puuttuu oikeastaan kokonaan tällä hetkellä. Eipä se muillakaan n1-div joukkueilla ole kovin kummoista toistaiseksi, mutta Nokialla vielä surkeampi tilanne. KMenna heittää kohtalaisesti, mutta vähän. Hyvärinen alkanee jossain vaiheessa heittää sisään, mutta ennen kuin se tapahtuu, kannattaisi heittomäärä pitää aisoissa. Hellsténin pitäisi olla heittäjä, vielä ainakaan ei kuitenkaan palaset kohdillaan.
Pelinjohtaminen välillä hukassa. Mielestäni Venho hoitaa tämän homman pääasiassa paremin kuin KMenna. Kuitenkin kun ovat yhtäaikaa kentällä on M useimmiten pointtina. Muita ei tälle paikalle sitten oikein ole. EMenna alkaa kitistä aina kun joutuu palloa ylös tuomaan, Koskela pärjännee paikalla, muttei ainakaan vielä näytä olevan täysin sisällä joukkueessa eikä kuviot ihan hallussa. Lisäksi tiukemmassa puolustuksessa saattaa olla pallon ylöstuontivaikeuksia.
Tällä hetkellä joukkue ei myöskään pääse oikein juoksemaan nopeita, minun silmiin näyttää siltä että puolustuslevarien jälkeen syöttö lähtee monesti liian hitaasti pointille ja sitä kautta eteenpäin. Lisäksi monesi kun kuviot on pelattu "loppuun" ei osata enää jatkaa mitenkään ja peli seisahtuu. KMenna ja Hyvärinen saavat näissäkin paikoissa välillä jotain aikaiseksi, mutta eivät riittävän usein kuitenkaan. Luonnollinen liike ilman kuvioita tuntuu olevan vähän hukassa.

Peluuttaminen ja pelaajisto onkin sitten aivan toinen aihe. Itse pidän kolmikosta Mennax2 ja Venho. Ovat ensinnäkin nokialaisen juniorityön tulosta ja toisekseen nopeita, räjähtäviä ja rohkeita (ei ehkä koske niinkään EMmää) pelaajia, ainakin noin periaatteessa. Tällä hetkellä KMenna pelaa normaalitasollaan, EMenna omansa yläpuolella ja Venho alapuolella. Lienee paljolti myös valmentajista kiinni kuinka Venho saadaan ensinnäkin omalle tasolleen, KMenna ainakin vakauttamaan tasonsa ja EMenna pysymään hyvässä vireessä.
KMenna on parhaimmillaan kuitenkin täysin pysäyttämätön pelaaja ykkösdivaritasolla, nyt pistekeskiarvo kuitenkin "vain" 14. Venho taas on parhaimmillaan hyvin samanlainen pelaaja kuin edellinen, ehkäpä jakaa palloa hieman enemmän. Ei taida vielä olla ihan kunnossa, mutta toivottavasti nähdään tällä kaudella vielä omana itsenään. EMenna pelannee tällä hetkellä parasta kauttaan ja on hienoa nähdä kuinka lupaavasta tytöstä on tullut kelpo peluri, tosin itseluottamusta kaipaa vielä rutkasti lisää.
Peltoniemi on hyvä pelaaja, muttei ihan täysin sovi joukkueen agressiiviseen pelistrategiaan. Jalat tahtoo välillä loppua puolustuspäässä, mutta hyökkäyspäässä pääosin fiksua ja suht varmaa pelaamista, mitä nyt välillä tulee aavistuksen huonoja heittovalintoja. Hellsténin tilanne on hankala, sillä ei kauheasti ole muita avuja tämän hetkiseen joukkueeseen kuin heitto, joka ei tosiaan vielä ainakaan ole oikein uponnut. Isommilla minuuteilla saattaisi alkaa onnistua, mutta ainakin tiukoissa peleissä on niitä minuutteja varmasti hankala antaa, kun ei tiedä syntyykö tulosta vai ei.
Naukkarisesta en oikein ole vielä päässyt selville, mutta läpi näkyy ainakin yliyrittäminen, joka on toki parempi kuin yrittämättömyys. Tällä hetkellä ei kuitenkaan ole kovin "luotettava" pelaaja. Ottaa mm. paljon huonoja heittoja omasta kuljetuksesta. Toisaalta suuremilla minuuteilla voisi onnistua, mutta missä välissä antaa niitä? Jätän nyt pelaajien arvioinnin tähän "pieneen" päähän, kun eivät muutkaan ole isoista pelaajista vielä alkaneet kirjoittaa.

Näyttääpä minulla olleen paljon asiaa... Pahoittelen pitkää tekstiä, toivottavasti jaksoitte lukea. Loppujen lopuksi toivon Nokialle ja muillekin joukkueille tiukkoja, mutta voitokkaita pelejä.
 

Hmm...

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Nyt kun muutama vanhempi pelaaja on saatu suostuteltua rinkiin mukaan, niin eikö olisi jo aika kysellä myös muita...esim.Riihelä,Asp,Kuusela.
Kaikkien olen nähnyt hallilla pyörivän niin mikä jottei kentälle asti..ainakin nokialaiset saisivat sitä kaivattua heittovoimaa ja paljon!!
 

nurkasta

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Nokialainen selvästi tietää asioista jotain, vaikken ihan kaikesta samaa mieltä olekkaan. Tietääkseni BCNokialla ei kuitenkaan ole resursseja sarjanousuun, joten eiköhän nämäkin pelaajat riitä loistavasti ykkösdivarin peluuseen. Sitäpaitsi käsittääkseni Riihelää ja Aspia on kyllä useampaan otteeseen joukkueeseen pyydetty, mutteivat ole enää kiinnostuneita ja mahtaako Kuuselalla olla aikaa kaiken muun lisäksi, vaikka intoa varmasti olisinkin. Lisäksi kuuluu kysymys onko vanhassa vara parempi, välttämättä...?
 

koppi

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Olisi kiva kuulla muistakin joukkueista samanlaiset analyysit kuin Nokialaisen kirjoittama BC Nokiasta.
 

Tätä mieltä

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Ja katse seuraavaan kierrokseen.

Pyrintö-FoKoPo, +9
OrJy-Honka Akatemia, -7
HNMKY-Puhuttaret, -21
TuRi-BC Nokia, -5
EBT Akatemia-HyPo, -8

Pistäkääs veikaten.
 

kopo

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Pyrintö-FoKoPo, +15
OrJy-Honka Akatemia, -25
HNMKY-Puhuttaret, -25
TuRi-BC Nokia, +12
EBT Akatemia-HyPo, -13
 

Kristallipallo

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Viime kierros ei tuottanut yllätyksiä. Miten lie tällä kierroksella?

ToPo II - OrJy, +7
FoKoPo - TuRi, -8
BC Nokia - EBT Akatemia, +3
Honka Akatemia - Pyrintö, +5
HyPo - HNMKY, +9
 

näinn

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

ToPo II - OrJy, +19
FoKoPo - TuRi, +9
BC Nokia - EBT Akatemia, +24
Honka Akatemia - Pyrintö, jatkoajan jälkeen -2
HyPo - HNMKY, +16
 

Sarjavasara

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Voi kauhistus tätä pirkanmaalaisten naisjoukkueiden suoritusta viikonlopulla!
Taisi Pyrinnön niin varmat nousuhaaveet karista viimeistään tähän. Mikä kumma tässä on nyt menossa? Miksi tuolla materiaalilla ei pärjää?

BCNokiakin alisuoritti heikompaansa vastaan, mitä näissä matseissa on tapahtunut? Toisaalta EBT ei kauhean huono olekaan, muutama kova voitto on vielä tulossa!


Vasara
 

Veikataas

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Sunnuntain kierros:

Pyrintö - ToPo II, +7
Puhuttaret - HyPo, +11
HNMKY - BC Nokia, -5
TuRi - Honka Akatemia, +6
EBT Akatemia - FoKoPo, -7
 
Viestejä
298
Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Syyskauden päätöskierros on edessä, joten syytä laittaa veikkausta kehiin.
Pyrintö - ToPo II, +12 (Pyrinnön pakkovoitto mikäli vielä haaveilevat noususta)
Puhuttaret - HyPo, +14 (olettaen, että "Lasse" ei pelaa)
HNMKY - BC Nokia, -4 (Kauden yllättäjä vs loppusyksyn yllättäjä)
TuRi - Honka Akatemia, +2 (Turku on hyvällekin vieraalle joskus vaikea paikka)
EBT Akatemia - FoKoPo, +3 (Kuluvalla kaudella EBT on esittänyt pikkuisen parempia otteita kotona, kuin Fokopo vieraissa)

Vielä muutama numero kauden tilastoista. Keskimäärin 27% koreista on saanut syöttäjän.
Eniten syöttöjä on tilastoitu Forssassa sekä vieras- (38%) , että varsinkin kotijoukkueen (45%) osalta.
Nokia on ollut vaikein paikka vierasjoukkueelle saada syöttöjä tilastoihin. Vain 9% vieraskoreista on "syötetty", kotijoukkueella 23%
Räikeimmät erot ovat olleet Orjylla, joka kotona on syöttänyt lähes tuplaten enemmän kuin vieraat, mutta vieraskentillä pelatessa suhde on ollut päinvastainen.

Hyökkäyspään levypalloissa paras on ollut Puhuttaret, joka on napsinut yli 41% irtopalloista käsiinsä.
Toisena Topo2 38%, kolmantena Nokia 37% ja heikoiten on onnistunut Orjy 23%

Vastaavasti puolustuspäässä Puhuttaret 76%, Turi 72%, Pyrintö 71%, mutta sielläkin Orjy pitää perää.
 
Viestejä
264
Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

pulina sanoi:
Räikeimmät erot ovat olleet Orjylla, joka kotona on syöttänyt lähes tuplaten enemmän kuin vieraat, mutta vieraskentillä pelatessa suhde on ollut päinvastainen.

Hyökkäyspään levypalloissa paras on ollut Puhuttaret, joka on napsinut yli 41% irtopalloista käsiinsä.
Toisena Topo2 38%, kolmantena Nokia 37% ja heikoiten on onnistunut Orjy 23%

Vastaavasti puolustuspäässä Puhuttaret 76%, Turi 72%, Pyrintö 71%, mutta sielläkin Orjy pitää perää.
Kun OrJy nyt pitää kauden puolivälissä myös koko sarjan perää kymmenellä hävityllä pelillä, voi ehkä hieman ihmetellä mitä ko. joukkue ylipäätään tekee sarjassa? Eikös SM-sarjapaikasta luopuja sääntöjen mukaan oletusarvoisesti pudoteta II-divariin? Eikö se olisi ollut oikea paikka myös OrJylle, kun joukkue vaikuttaa tällä hetkellä olevan selvästi heikoin sarjassa? Varsinkaan kun joukkue lisättiin I-divariin jälkikäteen "ylimääräiseksi" 11. joukkueeksi. Osaako joku selventää millä logiikalla liitto on myöntänyt I-divaripaikan OrJylle?

Alander on palannut FoA:sta TuRiin, pelaa jo tänään TuRi - Honka pelissä.
 

kyseleppä

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Arrow sanoi:
Kun OrJy nyt pitää kauden puolivälissä myös koko sarjan perää kymmenellä hävityllä pelillä, voi ehkä hieman ihmetellä mitä ko. joukkue ylipäätään tekee sarjassa? Eikös SM-sarjapaikasta luopuja sääntöjen mukaan oletusarvoisesti pudoteta II-divariin? Eikö se olisi ollut oikea paikka myös OrJylle, kun joukkue vaikuttaa tällä hetkellä olevan selvästi heikoin sarjassa? Varsinkaan kun joukkue lisättiin I-divariin jälkikäteen "ylimääräiseksi" 11. joukkueeksi. Osaako joku selventää millä logiikalla liitto on myöntänyt I-divaripaikan OrJylle?

Alander on palannut FoA:sta TuRiin, pelaa jo tänään TuRi - Honka pelissä.

Kyseleppä liitosta vaikka Karlssonilta. Eiköhän se lupa ole sieltä tullut. Mityä kerava tekee naisten sm-sarjassa kun näyttää olevan kanssa pisteautomaatti. Pitäiskö sun mielestä orjyn nyt luopua sarjasta kesken kauden?
 
Viestejä
648
Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

kyseleppä sanoi:
Kyseleppä liitosta vaikka Karlssonilta. Eiköhän se lupa ole sieltä tullut.
Hallitus myöntää tai on myöntämättä, ei Karlsson.

Kilpailusäännöistä:

"Luopuneelle tai sarjasta suljetulle joukkueelle (kohta VI 12 ja 14 §) voi liittohallitus anomuksesta myöntää sarjapaikan alemmalla sarjatasolla."
 
Viestejä
264
Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

kyseleppä sanoi:
Mityä kerava tekee naisten sm-sarjassa kun näyttää olevan kanssa pisteautomaatti. Pitäiskö sun mielestä orjyn nyt luopua sarjasta kesken kauden?
En sanonut mitään siitä, että OrJyn pitäisi luopua sarjasta. Kyseenalaistin vain miksi seuralle ylipäätään myönnettiin I-divaripaikka, jos lähtökohta on, että luopuja hakee vauhtia II-divarista. OrJyn tämänhetkisen suoritustason huomioiden II-divari olisi voinut olla myös joukkueen kannalta järkevämpi vaihtoehto, varsinkin kun seuran 2. joukkue pelaa, toistaiseksi heikohkolla menestyksellä, II-divarissa.
Keravan tilanne on täysin eri, he nousivat omilla pelillisillä ansioillaan SM-sarjaan ja viime karsinnassa pysyivät siellä, liitto ei ole myöntänyt heille "ilmaista" paikkaa. Seuran päätösvallassa taas on se, onko SM-tasolla rämpiminen parempi, kuin divaritasolla menestyminen. OrJy valitsi kahden kauden jälkeen paluun divariin, keväällä näemme seuraako Kerava perässä.

Botevgradille kiitokset sääntöpykälästä, olisi mielenkiintoista tietää millä perusteella liitto on päätynyt hyväksymään OrJyn anomuksen I-divaripaikasta.
 

taitaapi

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Arrow sanoi:
En sanonut mitään siitä, että OrJyn pitäisi luopua sarjasta. Kyseenalaistin vain miksi seuralle ylipäätään myönnettiin I-divaripaikka, jos lähtökohta on, että luopuja hakee vauhtia II-divarista. OrJyn tämänhetkisen suoritustason huomioiden II-divari olisi voinut olla myös joukkueen kannalta järkevämpi vaihtoehto, varsinkin kun seuran 2. joukkue pelaa, toistaiseksi heikohkolla menestyksellä, II-divarissa.
Keravan tilanne on täysin eri, he nousivat omilla pelillisillä ansioillaan SM-sarjaan ja viime karsinnassa pysyivät siellä, liitto ei ole myöntänyt heille "ilmaista" paikkaa. Seuran päätösvallassa taas on se, onko SM-tasolla rämpiminen parempi, kuin divaritasolla menestyminen. OrJy valitsi kahden kauden jälkeen paluun divariin, keväällä näemme seuraako Kerava perässä.

Botevgradille kiitokset sääntöpykälästä, olisi mielenkiintoista tietää millä perusteella liitto on päätynyt hyväksymään OrJyn anomuksen I-divaripaikasta.

Taitaapi 2-joukkue pelata vaan pelaamisen ilosta niinkuin moni muukin kaakon 2-divarijoukkue.
 
Viestejä
264
Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

taitaapi sanoi:
Taitaapi 2-joukkue pelata vaan pelaamisen ilosta niinkuin moni muukin kaakon 2-divarijoukkue.
Edustusjoukkueelle ei taida niin paljoa iloa pelaamisesta koitua, valitettavasti ::)
 

Myrde

Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Olipas sarjan kärkijoukkueiden kohtaamisessa tänään Vantaalla iso tasoero; Puhuttaret-Hypo 70-43.
HyPon pelistä huomasi miten joukkue oli kauden aikana tottunut siihen, että Johnson vie levypallot ja muut ovat voineet keskittyä muihin asioihin. No, nyt Johnson oli vielä sivussa, mutta muu joukkue keskittyi edelleen muihin asioihin ja Puhuttaret vei levypallot lähes näytöstyyliin.
Hypon toinen ase (Sofia Ukkonen) oli Puhuttarille tuttua tutumpi ja kaksikko Nummi-Wirtanen puolustivat Sofian aivan mahdottomiin heittopaikkoihin eikä ajamallakaan ohi päässyt.
Kolmas ase (Mirka Kilpijärvi) väläytti pari kertaa nopeaa ja yllättävää heittoaan, mutta se ei todellakaan riitä tällaista joukkuetta vastaan.
Puhuttarien Elina Nummen vuoro olla kentän kuningatar(20 minuuuttia, teholuku 21, +/- tilasto 28) ja Noora Korhonen oli hyvä perintöprinsessa.
 
Viestejä
298
Vs: Naisten 1-divari 2010 -2011

Huomenna jatkuu, mutta tässä vielä muutama tilasto syksystä.
Puolustuspään levypallot:
Puhuttaret 76.4 %
TuRi 71.7 %
Nokia 68.6 %
Pyrintö 68.3 %
HyPo 67.1 %
FoKoPo 65.8 %
EBT 65.3 %
ToPo II 64.8 %
Honka 64.5 %
HNMKY 63.9 %
OrJy 61.6 %

Hyökkäyspään levypallot:
Puhuttaret 40.7 %
ToPo II 40.1 %
Nokia 36.6 %
EBT 35.2 %
FoKoPo 34.5 %
Pyrintö 34.0 %
TuRi 32.2 %
HyPo 31.4 %
Honka 31.4 %
HNMKY 27.1 %
OrJy 22.6 %
Sarjan kärki (Puhuttaret) oli levypalloissa paras kentän molemmissa päissä. Nokia on ollut myös hyvä molempiin suuntiin, mutta Honka yllättävän heikko. Topo II keskittyy enemmän hyökkäämään, TuRi puolustamaan jne.

Koriinjohtaneet syötöt kuvaavat tavallaan joukkuepelaamista. Niitä ei kannata verrata kotiotteluista, sillä niissä linjat vaihtelevat melkoisesti. Forssassa lähes joka toinen kotijoukkueen kori on syötetty, Hongalla vain joka viides. Nokialla puolestaan kotijoukkue syöttää aina paljon vierasta paremmin. Siellä vierasjoukkueella vain 9% koreista on syötettyjä. EBT oli ainoa kotijoukkue, jolla vieraat syöttivät kotijoukkuetta paremmin ja se antaa ainakin mulle hyvän ja luotettavan kuvan EBT:n tilastoista

Vieraskentällä joukkueiden koreista oli syötettyjä:
TuRi 34.2 %
HyPo 32.4 %
Pyrintö 28.7 %
ToPo II 27.3 %
HNMKY 24.8 %
FoKoPo 24.8 %
Honka 24.0 %
Puhuttaret 22.9 %
OrJy 19.8 %
Nokia 15.1 %
EBT 13.2 %
TuRi esitti joukkueena koko syksyn hyvää ja monipuolista hyökkäyspeliä. Puhuttaret ovat mun silmään yllättävän alhaalla, muuta niiden vieraspeleissä ei toisaalta kotijoukkuekaan pahemmin syötellyt.

Sunnuntain pelit:
Pyrintö - Orjy +28 Kierroksen selvin peli
HNMKY - FoKoPo +3 Ottelu, joka voi olla tärkeä putoamiskamppailua ajatellen kääntyy viime sekunneilla.
TuRi - ToPo II +9 ToPo tarvitsisi lisää voimaa varsinkin puolustukseen mikäli haluaa säilyä sarjassa.
EBT - Honka +6 Oletan, että Hongan SM-pelurit eivät lähde Huima-pelistä paikalle, vaan "antavat pikkusiskolle" mahdollisuuden kierroksen ylläriin.
Puhuttaret - Nokia +4 Tauon aikana mauutamalla maailmalle lähteneellä heikentynyt Puhuttaret hoitaa rutiinilla eikä Nokian loppukiri aivan riitä.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös