Nåjaa, oiskos se tänään selection sunnuntai?![]()
Naisten puolella:
2025 WBIT will have a 32-team bracket that will be announced at 9 p.m. on Sunday, March 16, live on NCAA.com.
WNIT - the 48-team tournament field will be revealed Monday, March 17.
The WBIT (Women’s Basketball Invitational Tournament) will invite 32 teams, and the WNIT (Women’s National Invitational Tournament) will extend 48 bids.
The WBIT will effectively replace the WNIT as the secondary tournament
viite
Hyvä korjaus - luin väärää taulukkoaSen verran pitää nyt korjata, että March Madnessissa on mukana 68 joukkuetta, joista yksi on Elsa Lemmilän edustama Ohio State.
Teams will play five Big 12 opponents twice and the other 10 conference opponents once, for a total of 20 Conference games.Osaako kukaan kertoa miten esim BIG12-konferenssin runkosarjan ohjelma rakentuu. Sarjassa 16 joukkuetta ja joukkueet pelavat 20 ottelun sarjan. Osa joukkueista kohdataan kotona-vieraissa, osa kotona tai vieraissa.
Onko siellä jotkin vuotuiset rivalryt jotka ovat vuosittain k ja v. Vaihtuuko tuo logiikka vuosittain. Noin lyhyessä kaudessa tuolla sarjaohjelmallakin on merkitystä. Lev ?
Itselläni ei ole oikein kompetenssia arvioida, miten turnaus todennäköisimmin voisi edetä, mutta näin suomalaisittain täytyy nostaa esiin se, että Aarnisalon UCLA rankattiin kaavion ensimmäiseksi ykköseksi (top overall seed) ja tästä eivät tietenkään kaikki ole olleet samaa mieltä.Nyt kun pelijärjestelmä on selvillä, voidaan todeta, että UCLA, LSU ja NC State ovat samassa osassa kuviota, eli niistä ainoastaan yksi voi selvitä F4:een. Lisäksi on huomionarvoista, että LSU ja NC State tulevat vastakkain jo Sweet 16:ssä, eli niistä vain toinen pääsee edes mittelemään paikasta Final Fourissa UCLA:n kanssa. Veikkaan sen olevan LSU, joka menee tästä osasta kuviota neljän parhaan joukkoon.
Samoin Texas, TCU ja Notre Dame ovat samassa osassa kuviota ja niistä TCU ja ND ovat vastakkain jo Sweet 16 -vaiheessa ja vain voittaja siis pelaa Texasin kanssa paikasta Final Fourissa. Tästä osasta kuviota neljän parhaan joukkoon Texas.
Myös USC ja UConn ovat samassa osassa kuviota ja kohdannevat siten Elite 8 -vaiheessa, mistä loppupeleihin menee UConn. Lev Rubinin ja minun nimeämistä ennakkosuosikeista South Carolinalla ei ole muita nimeämiämme ennakkosuosikkeja tiellään Final Fouriin, minne se eteneekin vääjäämättömästi.