En mä
@Chaser23 sinällään kyseenalaistanu mitään valintoja, vaan enempikin sitä, ettei ole noteerattu nuoria pelaajia U19 sarjoissa lainkaan. Voisi ainakin maalaisjärjellä ajatella, että ensimmäisiä valintoja tehdessä tulisi tarkasteltua niitä kovimpien juniorisarjojen pelaajia, joissa kyseisen ikäryhmän pelaaja voi pelata ja siitä sitten alaspäin. Mielestäni jos pystyy pelaamaan edes jollain keskitason tilastolla U19 sarjassa vanhempia, sekä fyysisempiä pelaajia vastaan, voi varmasti olla kovempi pelaaja tai ainakin saman tasoinen, kuin mitä oman ikäisissä hyvillä tilastoilla pelaava, jolla vastus ei ole läheskään niin kova. Sitten vielä jos verrataan pelaajia näiden U16 ja U19 valtakunnallisten divareiden kesken, niin siellä U16-sarjassa vielä ehkä erittäinkin paljon helpompi pelata kuin kolme-neljä vuotta vanhempia vastaan U19-sarjassa, että niitä ehkä hiukan kyllä kyseenalaistan.
No piti myös ihan lähteä tarkastamaan väitteitäni, niin olihan noista U16 valinnoista viisi peluria U19 VK 1D -sarjassakin esiintynyt, mutta neljä näistä pääosin kuitenkin kyllä U16 SM-sarjassa ja yksi pääosin U16 VK 1-divarissa. Näistä yksi, juurikin tämä
@R2D2 mainitsema chicagolainen eniten, jopa seitsemässä pelissä, mutta ei nyt tosin mitenkään ihmeellisin tilastoin. Samalla näitä pelaajia laskeskellessa osui silmään yksi otsikoissakin ollut tuttu nimi viime vuodelta. Kyseisen pelaajan tilastojen varjoon koko tämä edellä mainittu majuun valituksi tullut viisikko jäi kyllä ihan huolella. On myös näimmänä vielä oman joukkueensa parhaimmistoa ja kantavia voimia voittavassa joukkueessa, ainakin tilastojen valossa, yli 18 pisteen keskiarvollaan, hyvillä heittoprosenteillaan ja todella kovilla +/- sekä tehotilastoillaan, sekä muillakin tilastoillaan. Ja siis joukkueensa nuorimpana! Eikä taida kyseinen peluri pelata mitään oman ikäistensä sarjaa, kun ainakaan seurassa ei sellaisia joukkueita näytä olevankaan. Kuitenkin on näimmänä esiintynyt alueen U17 1-divisioonassa, pelaten kaksi peliä 33,5 pisteen keskiarvolla. On pelannut sarjassa myös tätä edellä mainittua Miesten Divisioona B -sarjassakin pelaavaa lahtelaista maju-valintaakin vastaankin. Kyseisessä pelissä tosin tämä juniori on pyyhkinyt kyllä huolella lattiaa koko Lahden joukkueella, ellei hiukan omallakin, ollen pelin voitossa koko kentän paras pelaaja ainakin pisteiden, prosenttien sekä tehotilaston (39!!!!!!) valossa. Siitä tekee vielä kovemman suorituksen se, ettei tämä Lahden kaveri ollut ainoa, joka tässä Miesten Divisioona B -joukkueessakin pelaa, vaan näkyy useampi nimi olla molempien joukkueiden listoilla. Ja eikös sitä Lahden joukkueesta muutenkin ennen kauden alkua sanottu kuuluvan U19 SM -sarjaan?
Tosiaan ainakin, kun itse noita tilastoja tarkastelee, niin pitää ihmetellä, miksei valinta maju-rinkiin ole tällä juniorille osunut, vai jättävätkö maju-rinkiin valitsevat tosiaan tämän sarjan täysin huomioon ottamatta valinnoissaan? Ilman muuta nimeltä mainitsematon olisi noiden tilastojen valossa pitänyt rinkiin valita ja kannattaakin laittaa junnu seurantaan.
Voisi kuvitella, että enemmänkin kyvykkäitä noista noin 40 sarjassa pelaavasta 09 syntyneestä löytyisi vielä enemmän tilastoja selaamalla. Ja luulisi, että noilla maju-valmentajilla olisi vielä paremmat resurssit selata noita ikäryhmän pelaajia ja heidän tilastoja, itse kun jouduin tiedot tuolta surullisen huonosta tulospalvelusta kaivamaan ja sieltäkin vielä tiedot exceliin ja sen avulla perkasin ylimäärästä dataa pois.