Koripallo.com

Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Viestejä
589
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

She-Man sanoi:
Terve vaan Pastori Pete, muun muassa sinun kaltaistesi visiöönärien takia painimme nyt talousongelmien kanssa. Miksi 90-luvulla pelattiin todella tasokasta suomikorista kahdella jenkillä, eikä joukkueilla ollut sen suurempia talousvaikeuksia? Silloin kotimaisten taso oli minusta parempi, koska miltei kaikki parhaat suomalaiset pelasivat SM-sarjassa - eivät ulkomailla tai divarissa. Nyt maajoukkuemiehet ovat ulkomailla sekä moni hyvä kotimainen divarissa tai eläkepäivillä. Miten palkkakustannukset voivat silti olla niin suuret, että joukkueet painivat talousvaikeuksissa? Jokin tässä yhtälössä mättää.

Ongelmat alkoivat kasaantua, kun jenkkikiintiöt poistettiin. Se oli yksinkertaisesti typerä ratkaisu. Kun jenkkikiintiö otettiin pikaisesti takaisin, niin suomalaispelaajat alkoivat vaatia suurempia palkkoja. Mutta eihän se ole tyhmä, joka niitä palkkoja pyytää - vaan se, joka maksaa. Kyllä palkkavaatimukset tosin tästä vielä tasoittuvat. Hongat miettivät jatkossa varmasti muutaman kerran ennen kuin houkuttelevat nimimiehiä paksuilla setelinipuilla.

Kuka tässä jeesustelee ja mitä jeesustelee? Esitin kysymyksiä, joihin joku ehkä osaa antaa vastauksia. Siis vastauksia ilman jenkkikiintiökorttia, jonka katsomisen seurauksia tässä nyt selvitellään. Luulen, että Lahti - kuten varmaan kaikki muutkin seurat - maksoivat nyt joistakin pelaajista ylihintaa. Ensi kaudeksi tilanne tasoittuu, olen aivan varma siitä.

Varmaan suurin syy Mäkäläisenkin lähdölle oli palkka - kaveri vaan kehittyi niin hyväksi pelaajaksi, ettei seuralla ollut enää varaa pitää häntä. Vanttajan kohdalla tilanne oli varmasti samanlainen, samassa joukkueessa ei ole tilaa hänelle ja Sami Pekkolalle, eli parimetrisille heittäjille. Luulenpa, että Vanttajan lähtö tarkoittaa Pekkolan jäämistä Lahteen.
Kiitos tästä, kysyit ja vastasit itse. Ensimmäisessä kappaleessa kysyit ja kolmannessa vastasit. Seurat joutuvat maksamaan niin kauan ylihintaa, kun pidetään kiintiötä yllä. Jokaisessa joukkueessa tulee olla 9 suomalaista pelaajaa. On siis pakko olla. Kiintiöiden poistumisvuosi oli katastrofaalinen, siitä olen samaa mieltä. Mutta tilanne olisi tasoittunut aivan varmasti muutamassa vuodessa. Vaihtopenkkikallen pitäisi tyytyä tasonsa mukaiseen korvaukseen, kun aina olisi mahdollisuus raijata joku ulkomailta pienemmällä rahalla tilalle. Nyt ei ole ja vaihtopenkkikalle tietää tämän. Huippupelaajat ovat varmasti palkkansa ansainneet, mutta heitä ei kovin paljoa sarjassa ole. Ja onhan se toki luontevaa, että ne, joiden kyvyt riittävät, lähtevät ulkomaille pelaamaan. Tämä rikastaa suomalaista koripalloa myös omalta osaltaan ja tekee hyvää maajoukkueelle. Sitä en tosin ymmärrä, että niin monet suomalaiset pelaajat ilmoittavat tavoitteekseen pelaamisen ulkomailla, vaikka eivät kotimaan sarjassa ole tavallista profiilipelaajaa kummempia tähtiä.
 
Viestejä
5 601
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Ei penkkimiehelle tarvitse maksaa juur mitään, koska aina löytyy junnuja, jotka palavat halusta edes päästä treenaamaan miesten rinkiin. Jos nyt puhutaan pelkästään ns. täytemiehistä. Kun tässä topicissa puhutaan Namika Lahdesta, niin Lahdessa ei ole koskaan ollut ongelmia löytää penkille miehiä, ja nykyiset pelaajat tietävästi varmasti tämänkin.

Jos jenkkikiintiö poistettaisiin, niin kuka siitä hyötyisi? Ehkä pienet seurat, joilla ei ole muuten toivoakaan menestyä. Missä lupaavat nuoret pelaisivat? Miksi jokin joukkue peluuttaisi nuoria, kun voi hankkia 7 jenkkiä ja haaveilla pikavoitosta? Viime vuosina on ilmaantunut poikkeuksellisen paljon hyviä kotimaisia pelaajia ja minusta ainoa syy siihen on peliaika: mäkäläiset, junnuleet, huffit, koposet ja monet muut ovat saaneet peliaikaa silloinkin, kun he eivät tasoltaan ole vielä olleet mitään sateentekijöitä.

Saatoin ehkä hätäillä kahden jenkin kiintiön kanssa, mutta nykyistä jenkkimäärää ei saa missään tapauksessa kasvattaa. Silloin suomikoris purisi itseään jalasta. Jos jokin seura ei menesty AINOASTAAN kolmella jenkillä, sen ei kuulukaan menestyä.
 
Viestejä
19 597
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Miten Jaakon olettamuksella, että Mäkäläinen lähti, koska seuralla ei ollut vastata hänen palkkapyyntöönsä, voisi kuvitella Lahden pystyvän palkkaamaan Salen?

Ja koska Lahtikin on nyt " ilmoittautunut " ei niin hyvinhoidetuksi seuraksi taloudellisesti, niin miten se vaikuttaa pelaajiin, jotka muuten olisivat halukkaita tukemaan sinne?

Vai rahoittaako Fani-Virtanen esim. Salen?

No voihan kuitenkin olla niin, että Sale nimenomaan haluaa pelata Lahdessa? Vaikka sitten minimipalkalla?
 
Viestejä
2 688
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

http://www.ess.fi/?article=237243

Tuolla vähän tarkempaa juttua, viime syksystä asti velka on kasvanut 5000 eurosta pikkuhiljaa isommaksi. Eihän tämä kovin mukavaa luettavaa ole, mutta eipä tämä nyt mikään jymy-uutinenkaan ole. Velkaa nyt on lähes joka joukkueella suomalaisessa urheilussa, velka vaan pitää pystyä pitämään hanskassa. 36000 euroa alkaa olemaan jo suht suuri summa. Nuo rästit kertoo siitä, että aika tiukoilla on menty tämä viime kausi.

Ensi kaudeksi järki käteen, Lehtorantaakaan ei millään älyttömillä summilla kannata alkaa havittelemaan. Mestaruuden tietysti luulisi kasvattavan sponsorituloja, mutta näinä lama-aikoina en olisi siitäkään niin varma. Mielestäni on aika alkaa rakentamaan uutta Namikaa taas maltilla ja pitkäjänteisellä työllä.
 
Viestejä
608
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Enpä usko että kukaan voi tieteellisen tarkasti todistaa jenkkimäärien vaikutusta korisjoukkueiden konkursseihin. Niitä konkursseja on tullut, Paavo Koskivaaran muistikatkoksista huolimatta, paljon jo 70- ja 80-luvuilla, yhdellä jenkillä, niitä tuli kahden jenkin aikana, vaikeuksia tuli kun muutaman seuran innostamina siirryttiin yhden jenkin (ja sen seurauksena tulleiden huonojen ja kalliiden europelaajien) aikaan, Porvoo on huono esimerkki miten hoidettiin taloutta jenkkirajoittamattomana aikana. Esimerkkejä on tuhottomasti. Ei tuo jenkkimäärä ole ratkaiseva tekijä, osaamaton seurajohto on suurempi tekijä.

On tietyllä tavalla yllättävää kuulla että fanit ovat kustantaneet Lahdelle yhden jenkin ja seura on silti "normaalissa taloustilanteessaan" kymppitonneja pystyssä salimaksuja.

Kouvojen pelaajien joukkosiirtyminen on selvä signaali siitä että rahat on lopussa. Jos sellaiset huippuorganisaatiot kuin Lahti ja Kouvola ovat vaikeuksissa, voimme olla varmoja että vaikeuksia on paljon ja kaikkialla. Ehkä tämä kotimaisten pelaajien ammattimaistuminen on tapahtunut liian nopeasti, ehkä seuroilla ei olekaan varaa 5-7 kotimaiseen ammattilaiseen ulkomaisten kolmen lisäksi. Jos kaupungilla kulkevat huhut Hongan tilanteesta pitävät paikkansa, ei sielläkään jatkossa ole ihan samaa määrää kotimaisia täyspäiväisiä koripalloilijoita.

Jos Lahti ja Kouvola hyvinhoidettuina organisaatioina ovat vaikeuksissa, luulen että ensi kaudella tulee enemmänkin ruumiita. Ehkä Porvoon, Lappeenrannan ja Topon viime kauden otsikoissa oleminen oli vain alkusoittoa jollekin mustemmalle.

Toivotaa, että olen väärässä.
 
Viestejä
5 601
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Hyvä kysymys, täytyy myöntää. Mäkäläinen on tällä hetkellä kuumempi pelaaja kuin Sale. On vain ajan kysymys, kun Mäkäläinen ottaa Salen paikan maajoukkueen rotaatiossa. Tiedän vain sen, mitä olen kuullut. Eli sen, että Lahti on Salen perässä. Voihan olla, että se kariutuu juuri Salen palkkapyyntöön. Nythän Katajalla periaatteessa vapautuu Kinnaslammen palkkakin.

En jaksa uskoa, että Lahti on sellaisten pelaajien perässä, joihin seuralla ei ole varaa. Ainakaan aikaisemmin ei ole näin tapahtunut. Jos Lahti jonkun pelaajan palkkaa, niin sopimusehdot täytetään aivan taatusti.
 
Viestejä
2 688
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

JOEN SUU sanoi:
Miten Jaakon olettamuksella, että Mäkäläinen lähti, koska seuralla ei ollut vastata hänen palkkapyyntöönsä, voisi kuvitella Lahden pystyvän palkkaamaan Salen?

Ja koska Lahtikin on nyt " ilmoittautunut " ei niin hyvinhoidetuksi seuraksi taloudellisesti, niin miten se vaikuttaa pelaajiin, jotka muuten olisivat halukkaita tukemaan sinne?

Vai rahoittaako Fani-Virtanen esim. Salen?

No voihan kuitenkin olla niin, että Sale nimenomaan haluaa pelata Lahdessa? Vaikka sitten minimipalkalla?
Mäkäläisellä oli sopimus Namikan kanssa myös ensi kaudesta, joten siitä etteikö Vesan palkkavaatimuksiin pystytty vastaamaan ei ollut kyse. Mies halusi uusia haasteita ulkomailta ja kun mahdollisuus tuli lähteä pohjoismaiseen huippuseuraan (kyllä, arvostan Plannjan korkealle), niin siihen mies tarttui. Kyllä Namikan palkkabudjetissa tilaa on nyt kun Lainekin lopetti. Eri asia on mitä esim. Lehtoranta pyytää ja mitä miehelle kannattaa maksaa. Namikassa varmasti tajutaan sen verran, ettei millään minimipalkalla herraa olla tänne houkuttelemassa. Itse ainakin toivottaisin Lehtorannan tervetulleeksi Lahteen, vaikka JokaFan jossain jo epäili olisiko miehellä fanien tuli takana.
 
Viestejä
2 688
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

She-Man sanoi:
En jaksa uskoa, että Lahti on sellaisten pelaajien perässä, joihin seuralla ei ole varaa. Ainakaan aikaisemmin ei ole näin tapahtunut. Jos Lahti jonkun pelaajan palkkaa, niin sopimusehdot täytetään aivan taatusti.
Nimenomaan, palkat on maksettu varmasti aina ajallaan.
 
Viestejä
5 601
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Gladiatori nosti esiin monia hyviä pointteja.

Oletan, että suomalaisilla pelaajilla on kohta jäljellä kolme mahdollisuutta: lopettaa (pääsarja)uransa, suostua palkanlaskuun tai siirtyä ulkomaille pelaamaan. Eipä tämä tilanne mitenkään merkittävästi poikkea muusta elinkeinoelämästä. Yrityksillä ei ole varaa pitää kaikkia työntekijöitään nykyisillä palkoilla, joten täytyy irtisanoa, lomauttaa tai laskea palkkoja. Vertaus on siinäkin mielessä oivallinen, että monet yritykset ovat suuntautuneet ulkomaille, koska työvoima on siellä halvempaa. Sitä jotkut esittävät ratkaisuksi pääsarjakoripalloilun ongelmiinkin: etsitään ulkomailta halvempia tekijöitä.

Sitähän yritin aikaisemmin sanoa, että on hieman huolestuttavaa lukea 36 000 euron rästeistä, kun kausi on muuten ollut menestys. Lahden onni on se, että lahtelaiset ovat perinteisesti kotiseuturakkaita. Kun Roope Suonio pelaa ensi kaudeksi Lahteen, niin uskon, että hän olisi jostain muualta voinut saada enemmän palkkaa.
 
Viestejä
19 597
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Voi hyvinkin olla niin, että palkat on Lahdessa hoidettu ajallaan. Mutta sitten onkin jouduttu " tinkimään " joistakin muista menoista.

Mutta hienoa, että niin Jaakko kuin Highpostkin ilmoittautuvat Namikan varmoiksi takuumiehiksi?

Mutta ei tässä taloudellisessa tilanteessa kyllä luulisi millään seuralla raha-asiat olevan huippukunnossa? Tuleva kausi tulee olemaan tiukka kaikille. Enkä edes usko, että Namikan mestaruuskaan tuo lisää tukieuroja.

Hyvät ystävät! Elämme vaikeita aikoja! Kaikki!
 
Viestejä
235
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

She-Man sanoi:
Jos Lahti jonkun pelaajan palkkaa, niin sopimusehdot täytetään aivan taatusti.
Jep ja jätetään sitten salivuokria maksamatta. Kysehän on rahojen käytön priorisoinnista. Melkein räjähdin, kun luin vasta tänään veikkaajaa, jossa sanotaan näin: "liian monet liigaseurat ovat viime vuosina ryvettyneet talousvaikeuksiensa vuoksi, Namika ei." Mutta on se tietysti hyvä asia, että pelaajat saavat sen, mitä on sovittu, vaikka rahat eivät riitäkään.
 
Viestejä
5 430
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Voi tulla taakka tästä kunniasta .
 
Viestejä
7 545
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

onkos tuo 36000 paljon vai vähän? Onkos tuo velka koko seuran vai pelkän edustusjoukkueen velka?
 
Viestejä
541
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Ei tuo velka VIELÄ ole mikään kovin iso. Varmaan monella seuralla on enemmänkin velkaa. Mutta, tuosta tulee iso ongelma, jos sitä ei hoideta pois. Suomi-koriksessa pyörii kuitenkin suhteellisen pienet rahat ja jos tollanen velka päästetään kasvamaan vaikka kaksinkertaiseksi, niin sitten se alkaa jo tuntua. Veloissa on se ikävä puoli, että korot juoksee koko ajan. Asiasta voinee kertoa varmaan Lappeenrannan ja ToPon kirstunvartijat hieman enemmän ;D
 
Viestejä
19 597
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Onkos kukaan koskaan kuullut sellaisesta seurasta tai yrityksestä, jolla on alkanut olla talousvaikeuksia ja joka on joutunut velkakierteeseen, että velkaa on vain yhdelle taholle?

Nythän on vain avauduttu siitä, että salivuokrat on jätetty rahapulassa maksamatta ja tämäkin avautuminen on tullut velkojan toimesta.

Voisi helposti olettaa, että kun kerran ei ole ollut rahaa hoitaa salivuokria, niin ei myöskään ole ollut rahaa hoitaa joitain muitakaan velvoitteita?

Mutta jos kerran taloudellinen tilanne on ihan " normaali " , vaikka yhdellekin taholle jokainen viimeinen kuukausi on tullut lisävelkaa 10.000, niin millainenhan tilanne se " epänormaali " sitten lienee? Ja onko sekään kovin kaukana?

Ps. Tällainen " normaali " tilanne varmasti antaa jonkinlaisen lisämausteen neuvotella uusista pelaajasopimuksista?
 
Viestejä
44
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

JOEN SUU sanoi:
Voi hyvinkin olla niin, että palkat on Lahdessa hoidettu ajallaan. Mutta sitten onkin jouduttu " tinkimään " joistakin muista menoista.

Sinulla se tuntuu aina olevan ensiluokkaista faktatietoa muiden seurojen taloustilanteista. Mahtaako mielenkiintosi taustalla tällä hetkellä lymyillä karvas finaalitappio? Ei se Katajankaan tilanne niin ruusuinen ole, kuin kuvittelet. Usko pois ;).

Namika Lahti on aina ollut hyvin hoidettu ja tasapainoinen organisaatio talouden ja muidenkin asioiden puolesta. Uskon, että näin tulee myös tulevaisuudessa olemaan. Ajat ovat kyllä kovat tällä hetkellä suomalaiselle koripalloseuralle, ihan jokaiselle, mutta eipä tässsä nyt noiden vuokrarästien tiimoilta voida mistään merkittävistä taloudellisista ongelmista puhua. Uskon, että kaikki velvoitteet hoidetaan ennemmin tai myöhemmin. Pelaajille tietysti mieluiten ennemmin, juuri niinkuin nyt on tehtykin. Laineen lopettaessa ja Vanttajan siirtyessä muualle kannattaa kuitenkin miettiä tarkasti mihin vapautuvat varat käytetään. Lehtoranta olisi varmasti mukava vahvistus, mutta järjen ja puhtaan matematiikan rajoissa kannattaa varmaan pysyä hänenkin houkuttelussaan. Onkohan Namikassa muuten mietitty mestaruuden hyödyntämistä markkinointimielessä? Tai onko markkinointia ihan ylipääänsä mietitty vai annnetaanko mennä ihan omalla painollaan vaan? Syytä olisi miettiä.
 
Viestejä
7 545
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Aimo Hasla sanoi:
Laineen lopettaessa ja Vanttajan siirtyessä muualle kannattaa kuitenkin miettiä tarkasti mihin vapautuvat varat käytetään. Lehtoranta olisi varmasti mukava vahvistus, mutta järjen ja puhtaan matematiikan rajoissa kannattaa varmaan pysyä hänenkin houkuttelussaan.

Suonio on hankittu jo ainakin tilalle ja kannattaa nyt muistaa, että välttämättä varoja ei "vapaudu" mihinkään käyttöön, koska hyvin todennäköisesti ensi kaudella kasaan raavittu rahasumma tulee olemaan pienempi, vaikka budjetteja ei tajuttaisikaan pienentää...
 
Viestejä
19 597
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Minulla on aina juuri ensiluokkaista faktatietoa eli sitä tietoa, mikä on eri medioissa tullut esille. Vai kuvitteletko Aimo, että kyseinen velka on vain minun keksimäni?

Tiedän myös sen, että kovat ajat ovat kaikilla edessä, kuten aikaisemmin mainitsinkin. Olisit lainannut senkin.

Tiedän myös sen, että Katajankaan tilanne ei ole erinomainen, mutta ainakaan vielä en ole nähnyt missään kenenkään tulleen esittämään virallisia saataviaan. Toki sehän voi tapahtua jo vaikka huomenna?

Ja mielestäni kyllä tuo salivuokravelka on myös ihan merkittävä ja juuri siksikin, että se on koko ajan vain noin reilusti lisääntynyt.

Toki uskoa pitää aina olla ja varmaan nuokin velat vielä Lahdessa hoidetaan, mutta koskaan en ole kuullut, että minkään uskon voimalla on velkoja pystytty maksamaan? Rahaa siinä pitää olla.

Mutta juuri tällainen signaali yleensä suomalaisessa koripallossa ja kun se tulee vielä normaalisti hyvin asiansa hoidetusta seurasta, panee kyllä kovasti miettimään myös sitä, että mitenkähän meillä muillakaan on asiat?
 
Viestejä
1 855
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

Aimo Hasla sanoi:
Onkohan Namikassa muuten mietitty mestaruuden hyödyntämistä markkinointimielessä? Tai onko markkinointia ihan ylipääänsä mietitty vai annnetaanko mennä ihan omalla painollaan vaan? Syytä olisi miettiä.
Myynti tuo ja markkinointi vie. Näinhän se on :eek:. Namikan suurimmat myyntivaltithan ovat hyvin hoidettu juniori työ plus AKL sekä Easter turnaus ja pienemmät kissan ristiäiset. Näkyvin markkinointi valtti on ykkösjoukkue, joka tuo ainoastaan, jos on menetystä ja kansaa uppoavaa peliesitystä.
 
Viestejä
44
Vs: Hallitseva Suomen Mestari Namika Lahti 2009-2010

JOEN SUU sanoi:
Minulla on aina juuri ensiluokkaista faktatietoa eli sitä tietoa, mikä on eri medioissa tullut esille. Vai kuvitteletko Aimo, että kyseinen velka on vain minun keksimäni?

Tarjoaako media mielestäsi aina ensiluokkaista faktatietoa? Selvä. Lienee turha keskustella asiasta enää. Tyydynkin toteamaan, että toivottavasti asia saadaan hoidettua ja ensi kauteen päästään puhtaalta pöydältä.

Manzulle sen verran, että jos ykkösjoukkueen peliesitykset ovat ainoa markkinointikanava niin eivät asiat ainakaan kehity. Hieman pitäisi mielestäni harrastaa luovaa ajattelua. Ihan kehitysmielessä. Pienikin edistysaskel saattaa olla merkittävä ja juuri se ratkaiseva.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös