Ei nyt lähdetä kärjistämään tai liioittelemaan. En muista lukeneeni tältä palstalta että Muurisella ei olisi mitään asiaan 18-vuotiaiden kotikisoihin. Muutama kirjoittaja on pohtinut sitä, että sopiiko Muurinen Lohikosken valmentamaan joukkueeseen. Itse en ole ainakaan nähnyt mitään pelillistä tai käytökselliseltä asiaa, joka pitäisi Muurisen pois kisajoukkueesta. Ja ilman loukkaantumisia Muurinen on kisajoukkueessa.
Siinähän se tuli pähkinänkuoressa. Huhheijaa.
Meillä on käsissämme nuori huippulahjakkuus - kirjaimellisesti sellainen pelaajatyyppi, jota kaikki jahtaavat tällä hetkellä. Mukaanlukien NBA. Kroppa, taidot, koripallogeenit, itseluottamus... kaikki nuolet osoittavat ylöspäin.
Mutta hei,
not so fast.
Tärkein kysymys kun on kuitenkin se,
sopiiko tämä huimaavan lupaava kaveri jonkun... (tarkistaa muistiinpanot) Lohikosken valmentamaan joukkueeseen. Kas kun ei sinne niin vain kävellä. Anteeksi, nyt ihan oikeasti naurattaa.
Onneksi tällaiset spekulaatiot taitavat olla aika marginaalisia. Ainakin toivon todella niin. Muuten voi hyvällä syyllä sanoa, että me emme koripallomaana ansaitse enää yhtään NBA-pelaajaa.
Mitä tulee näihin perinteisiin "kestääkö pää" -naljailuihin - niitä on saanut kuulla jokainen keskivertoa hiukan temperamenttisempi ja/tai luonteeltaan herkempi lahjakkuus aikojen alusta asti. Niillä voi heittää vesilintua.